Babacan'dan AYM, Yargıtay ve Ogun Samast yorumu: "Kriz nerede, Bahçeli orada!"

AYM ile Yargıtay arasındaki krizden Hrant Dink cinayetinin hükümlüsü Ogün Samast'ın salıverilmesine kadar birçok konudaki görüşlerini açıklayan DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli'ye tepki gösterdi. Bahçeli'nin "AYM kapatılsın." açıklamasını eleştiren Babacan, "Devlet ciddiyetinden nasibini almış biri böyle konuşmaz. Kriz nerde, Bahçeli orada. Yaşadığımız bütün krizlerin ortağıdır Sayın Bahçeli." dedi.

SİYASET 16.11.2023, 15:06 16.11.2023, 15:50 Hakan Öksüz
Babacan'dan AYM, Yargıtay ve Ogun Samast yorumu: "Kriz nerede, Bahçeli orada!"

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasındaki krize değindi. Yargıtay'ın kararının, "Anayasal düzeni alt üst etme girişimi" olduğunu vurgulayan Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuşmasını eleştirdi.

"Türkiye bir hukuk krizinin içindeyken Bahçeli yine sahneye çıktı"

"Devlet ciddiyetinden nasibini almış biri böyle konuşmaz." diyen Babacan, "Türkiye'nin yaşadığı bütün krizlerin ortağıdır Sayın Bahçeli. Türkiye bir hukuk krizinin içindeyken Bahçeli yine sahneye çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AYM'ye karşı açıkça tavır alması ve hakemliğe soyunması yanlış. Anayasa, Cumhurbaşkanı'na hakemlik görevi vermiyor. Hukuk olmayan bir ülkenin ekonomisinin kalkınmasını bekleyemezsiniz. Bir otomotiv firması, Türkiye'den çekiliyor. Bir başka finans kuruluşu, operasyonlarını küçülteceğini söylüyor. Tüm bu olumsuzlukların faturası yine vatandaşa çıkıyor." ifadelerini kullandı. 

"Süleyman Soylu döneminde çeteler cirit atıyordu"

İçişleri Bakanlığı tarafından yasa dışı örgütlere karlı son dönemlerde yapılan operasyonlara değinen DEVA Partisi lideri, "Önceki bakan (Süleyman Soylu) döneminde çetelerin nasıl serbest şekilde hareket ettiği açıklığa kavuşturulmak zorunda. Bunların mutlaka bürokraside, siyasette ve yargıda ayağı vardır." dedi.

Ogün Samast'ın salıverilmesi

Hrant Dink cinayetinin hükümlüsü olan Ogün Samast'ın denetimli serbestlik ile tahliye edilmesi hakkında konuşan Babacan, "Bu tahliye, TBMM'den 12 Temmuz tarihinde geçen torba yasadaki madde kapsamında gerçekleşti. Daha kimlerin tahliyesi için kullanılacak bu infaz yasası? Bu yasayı çıkarırken açıklama yapmadınız? Amacınız nedir? Çıkın açıklayın. Açıklayamıyorsanız bunun arkasında başka niyetler ararız. Ogün Samast'ın salıverilmesi, kamu vicdanında karşılık bulmadı." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)