Babacan'dan "anayasal düzene darbe" açıklaması

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında TİP milletvekili Can Atalay'ın hapiste tutulmasına tepki gösterdi. AYM'nin kararının bağlayıcı olduğunu kaydeden Babacan, "Anayasal düzene karşı darbe var." yorumunda bulundu. İktidarın ekonomi politikasını da eleştiren Babacan, "Arka kapıdan döviz satan Merkez Bankası, havanda su dövüyor." dedi.

SİYASET 02.11.2023, 16:08 03.11.2023, 08:53 Hakan Öksüz
Babacan'dan "anayasal düzene darbe" açıklaması

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Can Atalay'ın tutukluluğu hakkında Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından "hak ihlali" kararının verildiğini kaydeden Babacan, "Önceki haftadan beri anayasal düzene karşı darbe yapılıyor. AYM'nin kararı bağlayıcıdır. Buna rağmen Can Atalay halen daha hapiste. Hukuksuzluk adet haline gelmiş. AYM'nin kararı derhal yerine getirilmeli." dedi.

"Bu şekilde enflasyonu dizginleyemezsiniz"

İktidarın ekonomi politikasını eleştiren Babacan, "Havanda su dövüyorlar. Merkez Bankası, bilim dışı politikalardan vazgeçecek diye bekliyorduk ama halen daha arka kapıdan döviz satmayı sürdürüyorlar. Politika faizini artırarak enflasyonu dizginleyemezsiniz. Ekonomik krizin yükü yine vatandaşın tepesine biniyor. Öğrencilere verilen burs ve krediler çok yetersiz. Bunlar bir an önce artırılmalı." ifadelerini kullandı.

"Hükümetin Gazze'de 'arabuluculuk' teklifini ciddiye almadılar"

İsrail'in Gazze'deki saldırılarının haince olduğunu kaydeden DEVA Partisi lideri, "Sivil yerleşim bölgelerini, hastaneleri, camileri, kiliseleri ve mülteci kamplarını bombalıyorlar. Adeta etnik temizlik yapıyorlar. ABD'nin yanı sıra bazı AB ülkeleri de bu vahşete destek veriyor. AK Parti hükümetinin Gazze'de arabuluculuk ve garantörlük çağrıları yanıtsız kaldı, ciddiye alınmadılar." vurgusunu yaptı.

Yorumlar (0)