Ankara-Sivas arası 2 saate düşecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara-Sivas YHT projesi ile ilgili, "Bu yıl sonu test sürüşlerine başlıyor olacağız, 2020 sonu bu hattı tamamlamayı arzu ediyoruz." diye konuştu.

SİYASET 09.08.2019, 23:20
Ankara-Sivas arası 2 saate düşecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yozgat'ta gezi ve incelemelerini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nde ray serim çalışmalarının sürdüğü Sorgun İstasyonu'ndan ray eksenini dengeye getiren araçla bir süre yolculuk yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yolculuğunu tamamladıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Yozgat'ta devam eden projeleri ve yatırımları yerinde incelediklerini aktardı ve Türkiye'de hiçbir şeyin durmadığını, yatırımların bütün hızıyla devam ettiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin her tarafından, her köşesinde tüm yatırımların belirlenen takvime göre tüm hızıyla sürdüğünü belirterek şöyle konuştu:

"Burada da yüksek hızlı tren projemiz Ankara- Sivas arası 810 kilometrelik bir hat 405 gidiş, 405 geliş. Hamdolsun çalışmalar oldukça iyi, yerinde tespit ettik. Detaylı brifing aldık. Kısmet olursa bu yıl sonu itibarıyla neredeyse test sürüşlerine yavaş yavaş başlıyor olacağız ama kısmet olursa da 2020 sonu itibarıyla bu hattı tamamlamayı aruz ediyoruz. Ulaştırma Bakanlığımız ve tüm birimlerimiz Devlet Demir Yollarımız bu programa göre çalışmalarını yürütüyorlar. Buna göre de kaynak aktarımları devam ediyor." 

"Gördüm ve çok mutlu oldum"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, mevcut konvansiyonel hatla Ankara-Sivas arası yolculuğun 12 saat sürdüğüne vurgu yaparak, "YHT tamamlandığında bu iki saate düşmüş olacak. Bir saat Yozgat- Sivas arası, bir saat Yozgat- Ankara arası olacak. Oradan diğer hatlara entegre olacağı için İstanbul'a kadar entegre etmiş oluyoruz. Bin 213 kilometre şu an itibarıyla YHT hattımızı filen tamamlamış durumdayız. Burayı da inşallah tamamladığımızda ilave hat olarak sıfırdan başladığımız bu alandaki yatırımlarımızı hızlandırıyoruz." dedi.

Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Demir Yolları (DDY) bünyesinde 11. Kalkınma Planı'nda, başka bir çalışmanın içerisinde bulunduklarını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şunları ifade etti:

"Konvansiyonel hatları özelliklerle sinyalizasyonlarla, birtakım teknik güncellemelerle hızlı tren hattına da dönüştürmeye çalışıyoruz. Öyle olduğu zaman zaten lojistik merkezler olarak da Türkiye kara, hava ve deniz ulaşımında elde ettiği güçlü altyapıyı, lojistik merkezlerle birçok ilimizde de entegre etmiş, güçlendirmiş olacak. Bunun da ekonomiye ve yatırımlara katkısı düşündüğümüzün çok ötesinde olacak. İnşallah Türkiye bu dönem, yeni bir şahlanışın arifesinde diyoruz. Devlet Demir Yollarında da aynı şahlanış, aynı hızıyla devam ediyor. Çalışmalardan son derece memnun oldum. Gördüklerimden son derece mutlu oldum."

Yorumlar (0)
16
açık