Ali Babacan'dan döviz kuru eleştirisi: Bizden başka böyle ülke yok!

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile eşi Zeynep Babacan ve oğulları Emir, Ankara’da bir ailenin iftar sofrasına misafir oldu. İftar sonrasında ailenin üyeleriyle sohbet eden Babacan, yaşanan hayat pahalılığı ve enflasyonun en temel gerekçesinin döviz kuru olduğunu ifade ederek, “Böylesine kısa bir zamanda bu kadar parası değersiz hale gelen bir başka ülke yok.” şeklinde konuştu.

SİYASET 04.04.2022, 14:35 05.04.2022, 09:19 Burak Kaya
Ali Babacan'dan döviz kuru eleştirisi: Bizden başka böyle ülke yok!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan’la oğulları Ramazan ayının ikinci iftarı için Ankara Ata Mahallesi’ndeki bir ailenin evine konuk oldu.

İftar sonrasında ailenin üyeleriyle ve komşularıyla sohbet eden Babacan, artış gösteren döviz kuruna tepki gösterdi. Babacan, “Böylesine kısa bir zamanda parası böylesine değersiz hale gelen bir başka ülke yok.” şeklinde konuştu.

İftar evinin gündeminde ise hayat pahalılığı vardı. Artık alışverişte yarım kiloluk fiyatların yazıldığını kaydeden aile bireyleri, “Markette iki kiloluk paket toz şeker 33 TL 80 kuruştu. Yani yarısı yaklaşık 17 TL oluyor. Pazarda kilo yok zaten. 15 TL iyi diyoruz, tezgahtar yazan fiyatın yarım kilosu olduğunu söylüyor” sözleriyle hayat pahalılığından şikayette bulundu.

Gıda fiyatları çok ilginç bir yere geldi

Aileye misafir olan bir komşu, Babacan’a “Gıda fiyatlarının böylesine yüksek artışını ilk defa görüyoruz. Mal ve hizmet fiyatları yükselmişti. Örneğin araba ve traktör fiyatları artış göstermişti fakat gıda fiyatları bu kez acayip oldu.” şeklinde konuştu.

Kurda artışın fiyatlarda görülmesi 6 ay alır

Tüketici enflasyonu ve üretici enflasyonunun arasındaki farka dikkat çeken Babacan şunları söyledi:

“Üretici fiyatları artmış. Maliyetler artmış. Fakat bunun daha hepsi tüketici fiyatlarına yansımamış. Maliyetler düşük olup üretici fiyatları kısmen gerilese dahi bütünü tüketici fiyatlarına aktarılmadığından nihai tüketici fiyatlarını çok fazla etkilemez. Çünkü maliyet artışının bütünü tüketiciye henüz yansıtılmadı. Maliyetin daha tüketiciye yansıtılmamış %50’lik biriken bir kısmı var. Çünkü talep tıkanması var. Arada bulunan farkı ise üretici üstlenmek durumunda. Çünkü ürünlerini satamıyor. Maliyeti anında yansıttığı zaman malları de elinde kalır. Stokta olduğu sürece, stok eski fiyatlardan satılabiliyor. “Eski fiyatla satayım ve gidip borcumu ödeyeyim” diyor. Kur artış gösterdikten sonra bunun nihai yönde fiyatlara yansımasıysa 6 ay sürer.”

"Parası böylesine kısa bir sürede değersizleşen başka bir ülke bulunmuyor"

Kurlarda meydana gelen artışın fiyatlar üzerindeki etkisine değinen Babacan şunları söyledi:

“Ülkemizde fiyatlar yalnızca petrolün varil fiyatındaki artış kadar artış gösterse yine sorun yok. 80 TL’den 100 TL’ye mi yükseldi? Bunun yükseliş oranı %25’tir. Fakat ülkemizde bir de kur artışı var. Yani bu artış kat kat oluyor, yaşam çok pahalandı. Böylesine bir kur artışı başka bir ülkede yok. Bu kadar kısa bir zamanda parası böylesine değersizleşen bir ülke yok. Enflasyonun, hayat pahalılığının en büyük nedeni bu.”

Rezervleri de bitirdiler

Babacan bununla beraber Merkez Bankası’nın rezerv ve faiz politikalarına da eleştiride bulundu. Babacan sözlerine şöyle devam etti.

“Üstüne üstlük rezervleri de erittiler. Merkez Bankası’nın önemli iki enstrümanı vardır. Elindeki rezervler ve politika faizidir. Rezervi zaten bitirip eksiye düşürdü. Politika faizini ise tam tersine çevirdi. Merkez Bankası, bankalardan daha da az faiz alınca, piyasa faizi düşmüyor. Politika faizi %19’lardayken hazine faizi ise %17 seviyesindeydi. %14’e düştüğünde Hazine faizi %28-29’a yükseldi ve ardından tam tersi yönde sonuç verdi. Çünkü Hazine’nin faizi de enflasyon beklentisine göre oluşuyor. Birkaç konuşmamda izah ettim. Merkez Bankası’na talimat veriyorsun bir kez de Hazine’ye talimat ver dedim. Neden böylesine yüksek bir faiz ödüyor? Talimatla çalışmıyor mu? İndirsin bakayım; memur maaşlarını ödemekte zorlanır. Tıkanıp kalır. Hazine borçlanırken sürekli olarak ihale açıyor. Tahvil ihalesi açıyor.”

Arka kapıdan döviz satışı yapmışlar

“Çok büyük kabahatleri bulunuyor. Döviz rezervlerinin satışını yapıp ülkemizin bütün savunma kalkanlarını yok ettiler. Damat, “Kur 10-15 TL olacaktı diyor. Bakın artmadı, düşüyor” dediği zamanlarda arka kapıdan döviz satışı yapmışlar. Sırf damat başarılı görünsün diye. Başka bir şeyden dolayı da değil.”

Yorumlar (0)
12
açık