Akşener’den Bakan Kurum’a: “Erdoğan parmağını şaklatmadan adım atamıyor” 

Akşener’den AK Parti’ye: “Marmara Denizi’ndeki salyaya çözüm için merkezi yönetim olarak yerel yönetimleri destekleyin.” 

SİYASET 09.06.2021, 15:18 09.06.2021, 15:30 Başak Çetin
Akşener’den Bakan Kurum’a: “Erdoğan parmağını şaklatmadan adım atamıyor” 

İYİ Parti Lideri Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener’i konuşmasına, Abdurrahim Karakoç’u 9. vefat yıl dönümü sebebiyle anarak başladı. Nişasta bazlı şeker kotasının arttırıldığını belirten ve bu kararın ABD Başkanı Biden’a ”şirin” gözükmek için alındığını belirten Akşener, Amerikan merkezli Cargill şirketinin 3 seneden beri nişasta bazlı şeker kotasının arttırılması yönünde isteğinin olduğunun; Türkiye’nin de artık şeker pancarı yerine Amerikalıların mısır şurubunu kullandığını iddia etti.

“Çiftçilerin ve esnafın durumu perişan”

Akşener, Niğde ve Karabük ziyaretlerini hatırlatarak şöyle konuştu: “Çiftçilerin ve esnafın hali perişan, Sayın Erdoğan, sen her ne kadar kafanı kuma gömsen de bu dertlerin tümü gerçek. Ziyaretlerimiz sırasında notlar aldık, bunların çözümü için çalışıyoruz. İnşallah ilk sandıkta seni gönderip bu sorunların hepsiyle ilgileneceğiz. Sen sarayında sefa sürerken milletimizin feryadı her gün artıyor. Nereye gidersem gideyim vatandaşlar dertli. Onlar, zor şartlarda devleti yanlarında görmek istiyor fakat seslerini duyan yok. Bunları daha ne kadar duymamazlıktan geleceksin? İnsanların çilesine daha ne kadar seyirci olacaksın?”"Erdoğan parmağını şaklatmadan adım atamıyor”

Akşener: “Müsilaj isimli deniz salyası hem kıyıları hem de suyu tehdit ediyor. Bu bela yeni değil, 2007 senesinden beri artarak devam ediyor. O dönemde oluşan kirlilik, bugüne göre küçüktü fakat yine de 2 senede ancak temizlenebilmişti. 2020 senesinde tekrar boy gösteren deniz salyası ile ilgili bilim dünyası daha iyi önlemler almalı. Ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yapıyor? Bakanlık görevlileri, Mayıs 2021’e kadar bu durumu sıradan bir plankton artışı olarak niteledi. Hatta numune almaya bile gerek görmediler. Son bir hafta içinde kıyılarımızı sarıp da gündem olan müsilaj için ancak acil durum eylem planı yapıldı. Bakanlık, onlarca bilim insanının aylarca yaptığı uyarılara kulak asmadı. Erdoğan, ‘Çevre bizim işimiz.’ diyene kadar Bakanlık sustu. İşe bakın! Şu üstün liyakate bakın! Devlet Bakanı, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı’ demeden iş yapamaz olmuş. Bilimin uyarısı da vatandaşın tepkisi de yetmiyor. İşinin ehli arkadaş, Sayın Erdoğan parmağını şaklatmadan adım atamıyor. Seni oraya koltuk boş kalmasın diye mi oturttular? Sen o koltuğu oraya buraya git fotoğraf çektir bir de üstüne maaş al diye mi oturttular?”

“En erken 6 senede ortadan kalkar”

Akşener: “Yapılan araştırmalara göre Marmara ve Karadeniz’e dökülen atıkların yüzde 40’ının toplanması durumunda deniz salyası sorunu en erken 6 senede ortadan kalkabilirmiş. Salya, Marmara Denizi’ni kurutma ihtimaline sahip. Bu sorun da yalnızca yerel yönetimlerin yükü değil. Müsilaja karşı denize dökülen atık suların yalnızca bir kısmının değil tamamının arıtılması gerek. Bunun için de merkezi yönetim, yerel yönetimi desteklemeli. Mevcut arıtma tesisleri de derhal biyolojik arıtma tesisine dönüştürülmeli. Vakit kaybedilmeden ‘iyi tarım’ uygulamalarına geçilmeli. İlaç, kimyasal ve gübre kullanımı azaltılmalı. Denizdeki trol tipi avcılığa son verilmeli. Nüfusu 5 binden fazla olan Marmara ilçelerine biyolojik arıtma tesisleri kurulmalı.”“Denizlere kıyısı olan ülkelerle ortak platform kurulmalı”

Akşener: “Marmara, Ege ve Karadeniz’deki kirliliğin ve müsilaj oranının artmaması için bu denizlere kıyısı olan ülkelerle Türkiye’nin liderliğinde ortak bir platform kurulmalı. Deniz salyası yalnızca ekolojik dengeyi değil ekonomiyi de yakından etkileyen bir sorun. Müsilajın balıkçılık, turizm gibi sektörlere olan etkileri incelenmeli ve bu sektörler için gerekli önlemler alınmalı.”

“Milletin umutlarını söndürmeye yemin etmişler”

Akşener: “Ülkenin her bir noktası iktidar tarafından esir alınmış durumda. Her yerde hırsızlık, yolsuzluk ve ahlaksızlık var. Millet can, iş ve geçim derdinde. Buna karşın iktidar hala beş müteahhidin kasasını doldurmanın ve satıp savmanın derdinde; Kanal İstanbul’un derdinde. İktidar, milletin umutlarını söndürmeye yemin etmiş durumda. İktidar milletin soluduğu havaya, aşına, ekmeğine, içtiği suya kast etme derdinde. Ama şart olsun ki bu ihanete daha fazla izin vermeyeceğiz. Fatih’in İstanbul’unun boğazına o yağlı urganı geçirtmeyeceğiz. Marmara Denizi ölürken, Marmara depremi tehlikesi ortadayken ihale kenelerinizin daha fazla insanları sömürmesine izin vermeyeceğiz.”Kanal İstanbul Projesi’ni eleştirdi

Akşener: “Ekonomistlerin ikazlarına, İstanbulluların kesin olarak ‘İstemiyoruz’ demesine ve bilim insanlarının uyarılarına rağmen kimseyi dinlemeyip ‘Yapacağız’ dediler ve o ucube kanalı yapmaya başladılar. Fakat Marmara’yı ölüme terk etmelerine izin vermeyeceğiz. Kanal İstanbul Projesi, İstanbul’a ihanettir. Proje, millet iradesine saygısızlıktır. O ranta göz diken ve soyguna ortak olan yerli ya da yabancı kim varsa onlara sesleniyorum: Boşuna heveslenmeyin ve avuçlarınızı ovuşturmayın. Bu devran dönüyor. İlk seçimde iktidar partisi gidiyor ve saray sefası bitiyor. Şimdiden uyarıyorum ki o kutlu gün gelip de milletimiz yetkisini eline aldığında Kanal İstanbul’dan kuruş bile alamayacaksınız. AK Parti ve Erdoğan iktidarına güvenip de vicdansızlığa ve hukuksuzluğa ortak olmayın.”

“Ülkemizin önündeki en önemli tehlikelerden biri susuzluk”

Akşener: “Ülkemizin önündeki en büyük tehlikelerden biri susuzluk. İklim değişikliğinin sonuçlarını bu sene ve gelecek senelerde yaşanacak kuraklıklarda görmek mümkün olacak. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye, su fakirliği listesinde 32. sırada. Ülkedeki toplam suyun yüzde 74’ü tarımda kullanılıyor bu yüzden de susuz ve az kalmamak için tarımda suyu etkin ve verimli şekilde kullanmalıyız. Buradan iktidarı bir kez daha uyarıyorum. Kanal İstanbul’u bırakın. Kızılırmak, Sakarya, Ceyhan ve Seyhan’a odaklanın. İç Anadolu’yu ve Konya’yı sulayın. Fırat ve Dicle’ye odaklanın ve Güneydoğu Anadolu’yu sulayın. Çoruh ve Aras’a odaklanın ve Doğu Anadolu’yu sulayın. Mendereslere ve Gediz’e odaklarının ve Ege’yi sulayın. GAP’a geri dönün. Torunlarımızın ve milletimizin geleceğini düşünün.” 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu