Akşener: Suriyelilerin geri dönme süreci acilen başlamalı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Suriyelilerin geri dönüş sürecinin acilen başlatılması gerektiğini söyledi.

SİYASET 16.12.2019, 22:20 16.12.2019, 23:57
Akşener: Suriyelilerin geri dönme süreci acilen başlamalı

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin Ankara Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği “Suriyeli Sığınmacıların Ülkelerine Dönüş Çalıştayı”nda konuştu. Akşener, “Geri Dönüş Planı”nın 3 aşamadan oluştuğunu ifade etti. Planın kapsamında, İYİ Parti iktidarında atılacak adımları ortaya koyduklarını şu sözleriyle kaydetti:

"Planın ilk aşaması, kalıcı çözüm için gereken adımların atılabilmesi için ihtiyaç duyulacak hazırlık dönemini tanımlıyor. Bu dönemde, 'Açık Kapı Politikası' uygulamasına son verilecek. Geçici koruma altındaki Suriyelilere, vatandaşlık verilmeyeceği ilan edilecek. Suriye yönetimi ile aracısız resmi görüşmeler daha fazla gecikmeden başlatılacak. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin sahip olduğu ruhsatsız iş yerleri kapatılacak, ruhsatlı olan ticari kuruluşlar ise denetlenecek. Bayram ziyareti, ticaret veya çeşitli nedenlerle ülkelerine giden geçici koruma altındaki Suriyelilerin Türkiye'ye dönüşlerine, mevcut kanunlara uygun olarak izin verilmeyecek"

“Uygun şartlar oluşturulacak”

Hazırlık aşaması tamamlandıktan sonra, geçici koruma altında tutulan Suriyelilere ilişkin durumun kontrol altına alınmasından sonra planda ikinci safhanın eve dönüş sürecinin başlaması olduğunu Akşener şu sözleriyle ifade etti:

"İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından geri dönüş sürecine paydaş olabilecek kamu kurum ve kuruluşları ile eş güdüm sağlanarak, 'Geri Dönüş Strateji ve Eylem Planı' ivedilikle hazırlanacak. Şam hükümeti ile ortaklaşa kurulacak bir komisyon aracılığıyla geçici koruma altındaki Suriyelilerin Türkiye'ye göç etmeden önce yaşadıkları evlerine, köy, kasaba veya şehirlere geri dönmeleri için uygun şartlar oluşturulacak. Ülkemizde herhangi bir kaydı olmayan Suriyeliler için 3 aşamalı 'Sınır Dışı Prosedürü' hazırlanacak."

"Sürdürülebilir ve kalıcı bir biçimde gerçekleştireceğiz"

Planın son devresi olan üçüncü aşamada ise geçici koruma altındaki Suriyelilerin geri dönüş sürecinin kalıcı ve sürdürülebilir olması için gerekli altyapı niteliklerine odaklanılacağına parmak basan Akşener, şunları söyledi:

"İYİ Parti olarak herkesin kendi vatanında mutlu olduğuna inanıyoruz. Bu gerçekten yola çıkarak, hem geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerimizin mutluluğu hem de vatandaşlarımıza mutlu, huzurlu ve müreffeh bir gelecek sunmak için geri dönüş sürecinin acilen başlatılması gerekiyor. Sizlere kısaca aktardığım, önümüzdeki süreçte daha da detaylandıracağımız 'Geri Dönüş Planı' ile İYİ Parti iktidarında bunu en doğru, sürdürülebilir ve kalıcı bir biçimde gerçekleştireceğiz."

Yorumlar (0)
26
açık