Akşener: Harekete geçiyoruz, İsveç hükümeti ile yargıda hesaplaşacağız

Stockholm'de Türkiye'nin İsveç Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakılmasıyla ilgili konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, küplere bindi. Açıkça nefret suçu olan bu olayın "fikir hürriyeti" kisvesiyle pazarlanamayacağını kaydeden Akşener, "İktidarın somut adım atacağı yok. Biz harekete geçiyoruz. Cuma günü İsveç hükümeti hakkında Stockholm'de suç duyurusunda bulunacağız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bizi haklı bulacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

SİYASET 25.01.2023, 14:20 25.01.2023, 17:09 Hakan Öksüz
Akşener: Harekete geçiyoruz, İsveç hükümeti ile yargıda hesaplaşacağız

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda kürsüye çıkan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Stockholm'de Türkiye'nin İsveç Büyükelçiliği önünde ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan tarafından Kuran-ı Kerim yakılmasına sert tepki gösteren Akşener, "Değerlerimize karşı gerçekleştiren bu saldırı bir vandallıktır. Bunu düşünce özgürlüğü olarak pazarlayamazsınız. Bu açıkça nefret suçudur. İsveç hükümetinin 'fikir hürriyeti' diyerek buna yol vermesi acizlikten başka bir şey değildir. İYİ Parti olarak bunu iki yüzlülüğü kabul edemeyiz." dedi.

"Seçim malzemesi yapmak yerine devlet ciddiyetiyle hareket edin"

Türkiye'de farklı görüşlere sahip birçok kesimin bu vandallığa tepki gösterdiğini kaydeden Meral Akşener, "Türkiye, ortaçağ zihniyetini yansıtan bu eyleme yekvücut olarak tepki koydu. Türkiye'yi yöneten hükümet, göstermelik bir tepkiyle bunu geçiştiremez. Bu tip gösterilerin tekrarlanmasını önlemek için tedbir alınmalı. Bunu yapmak yerine Erdoğan ile arkadaşları 'seçim malzemesi çıktı' diye seviniyor. İç politikada siyasi rant devşirmek yerine icraat gerekiyor. Gürültü çıkarmayı biliyorlar ama icraate gelince iş yok, arazi oluyorlar." ifadelerini kullandı. 

"İsveç hükümetini yargıya havale edeceğiz"

İktidarın, 2017 yılındaki referandum sürecinde partililerine portakal kestirerek Hollanda'yı protesto ettirdiğini anımsatan Akşener, "Referandumu kazanmak için hamaset şovu yapmışlardı. Onlara göre seçimi kazanmak, Türkiye'nin itibarını muhafaza etmekten daha mühim bir mesele. Devlet ciddiyetiyle gereğini yapmak yerine gürültü çıkarıyorlar. İktidarın bu konuda somut adım atacağı yok. Madem öyle, İYİ Parti olarak biz bir adım atacağız. Bu aşağılık eylem, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi yükümlüklerini ihlal etti. İsveç'teki gönüllülerimizi harekete geçirdik. Stockholm'deki bir yerel mahkemede cuma günü suç duyurusu yapılacak. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin maddeleri kapsamında İsveç hükümetini yargıya havale edeceğiz. Sürecin nereye varacağını izleyeceğiz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bizi haklı bulacaktır, buna inanıyoruz." vurgusunu yaptı.

Sinan Ateş cinayeti

Doç. Dr. Sinan Ateş cinayeti hakkında konuşan Akşener, "Bu aşağılık suikastın gerçekleştiği günden beri konunun takipçisiyiz. Ateş ailesinin isteği üzerine konuyu siyasete alet etmedik. Türkiye'de can güvenliğinin ne kadar tahrip edildiği, mafyaların devleti nasıl sardığı gün yüzüne çıktı. Bu suikasta dair pek çok soru işareti var. Milletimiz, devleti göreve çağırıyor ama harekete geçen bir makam bile yok. Sayın Erdoğan'a soruyorum. Yönettiğin devletin içinde neler döndüğünü farkında mısın? Burada yönetim boşluğu ve lakaytlık var. Olayın failleri ortaya çıkarılmaya çalışılırken savcılar değişiyor, olay örtbas edilmeye çalışılıyor. Bu olayı aydınlatmak, Erdoğan'ın sorumluluğudur. Bu olayı unutacağımızı ve susacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)