Akar, İYİ Parti'yi ziyaret etti!

Milli Savunma Bakanı Akar, İYİ Parti lideri Meral Akşener'i ziyaret ederek, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı ''Barış Pınarı Harekatı'' hakkında bilgilendirdi.

SİYASET 14.10.2019, 15:00 14.10.2019, 16:40
Akar, İYİ Parti'yi ziyaret etti!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, bugün CHP ve İYİ Parti genel başkanlarını ziyaret ederek Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtı hakkında bilgi vereceği kaydedildi.  

Bakan Akar, ilk ziyareti İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e gerçekleştirdi.

Akşener'le bir araya gelen Akar, "Barış Planı Harekatı'yla ilgili öncesiyle, sonrasıyla ilgili ve devamıyla ilgili bazı bilgileri kendilerine takdim ettik. Sayın Genel Başkan'ın görüşlerini dinledik, sorularını cevaplandırmaya çalıştık" diye konuştu.

Akar, gerekli çalışmaların yapılması, muhataplarla kararlı fakat yakın şekilde temasa geçtikten sonra, Suriye konusuna müttefiklik ruhuna uyarak, NATO içindeki koalisyona da uygun şekilde ve ABD ile birlikte Suriye'de çözüm için çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Akar, bütün bu seçeneklerin denenmesi ve çözümün olmadığının görülmesi üzerine Türkiye'nin hak ve çıkarları için bir karar alındığını, kararın 9 Ekim 16:00 itibariyle yürürlüğe konulduğunu söyledi.

Suriye'deki ilerlemenin Mehmetçik'in büyük fedakarlığı, kararlılığı ve kahramanlığıyla yapıldığını söyleyen Bakan Akar, şunları söyledi:

"Tel Abyad kontrolümüz altında, Rasulayn kontrol altında. Bölgenin kontrolü ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Buradaki mücadelemiz, sadece YPG ile değil, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle. Bizim için tek hedef teröristler. Bunun dışında hiçbir etnik, hiçbir dini grupla bizim hiçbir ilişkimiz söz konusu değil, bu manada mücadelemiz söz konusu değil, onların güvenliği de bizim için önemlidir. Dolayısıyla, özellikle Kürt kardeşlerimizin Türkiye'deki ve Suriye'nin kuzeyindeki, onların rahatı ve huzuru ve güvenliği için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Özellikle Tel Abyad'da ve Resulayn'da oraları kontrol altına aldıktan sonra ülkemiz lehinde, Silahlı Kuvvetlerimiz lehinde oradaki vatandaşların, Suriye'deki kardeşlerimizin yaptıkları gösteriler, yaptıkları açıklamalar bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir."

DAEŞ konusunda ortada bir hapishane sorunu olduğunu söyleyen Akar, "Bu hapishanelerle ilgili elimizden gelen gayreti göstermeye kararlıyız. Ancak bölgemizde bir tek hapishane vardı, DEAŞ hapishanesinde, oraya gittiğimiz zaman bunun YPG'liler tarafından boşaltıldığını, oradaki DEAŞ'lıların kaçırıldığını gördük. Bunları da fotoğrafla, filmle tespit ettik, muhataplarla bunları görüştük ve görüşmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz"

Mehmetçik'in insani konularda da çok hassas olduğunu söyleyen Akar, "Herhangi bir şekilde masum bir insana, masum bir kişiye zarar gelmemesi için hem planlamada hem uygulamada hem icrada elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye devam ediyoruz, bunun dışındaki haberler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor. Bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri milli, manevi, mesleki değerlerine son derece bağlı, elinden geldiğince tamamen ahlaki değerler ölçüsünde mücadelemizi son derece temiz bir şekilde sürdürüyoruz. Buradaki esas olan husus; ülkemizin güneyinde, Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir terör koridoruna müsaade etmeyeceğimiz, esas olan budur, gayretimiz budur." dedi.

Akar, "Bu sadece ülkemizin, halkımızın, sınırlarımızın güvenliği değil aynı zamanda Suriye'nin de kuzeyinin güvenli bir bölge haline gelmesiyle orada yaşayan, yaşamakta olan Suriyeli kardeşlerimizin de evlerine ve topraklarına güven içinde dönmelerini sağlamak da bizim bir başka amacımız." diyen Milli Savunma Bakanı Akar, "Dolayısıyla buradaki faaliyetlerin bu şekilde devamıyla inşallah burada güvenli bölge gerçekleşecek ve sonuçta burada sulh ve sükun gerçekleşecek ve bu şekliyle harekat tamamlanacak." ifadelerini kullandı.

Akşener'den sonra sıra Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'de

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, saat 16:00'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek.

Hulusi Akar'ın tedavisi bitip taburcu olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de ziyaret etmesi bekleniyor. Bu görüşme için bir saat belirtilmedi.

Yorumlar (0)
15
açık