AK Partili isim canlı yayında açıkladı: AK Parti'nin kongresi ne zaman?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, katıldığı canlı yayında yaptığı açıklamada “Önce büyük kongre sonra İl ilçe kongreleri olacak. 16 ya da 30 Eylül'de MKYK'da karar almak suretiyle Cumhurbaşkanı'mızın uygun gördüğü tarihte kongreyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

SİYASET 22.06.2023, 12:32 Şeyda Gül
AK Partili isim canlı yayında açıkladı: AK Parti'nin kongresi ne zaman?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, CNN Türk'te katıldığı bir canlı yayında yaptığı açıklamada önemli değerlendirmelerde bulundu. “Biz siyasi partiler 2 sene bittiğinde kongre yapabilir hale geliyorlar” diyen Kandemir, 2 seneyi tamamladıklarını söyledi. Üçüncü seneyi de geçmek istemediklerini ifade eden Kandemir, AK Parti’de kongre takviminin yaklaşık 13 ay sürdüğünü belirtti. Bunların yasak sürelerinin olduğunu aktaran Kandemir, “Bu bizim gibi titiz çalışan partilerde, istişareyi doğru yaparak toplumdaki doğru isimleri tercih ederek süreci gerçekleştiriyoruz” dedi.

Eylül ayı içerisinde bir kongre yapılacak

Yerel seçimlere çok az bir süre kaldığı için il-ilçe kongrelerimizi daha sonra yapacaklarını belirten Kandemir, Eylül ayı içerisinde önce bir kongre yapacaklarını duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geniş bir istişare ekibi kurduğunu ifade eden Kandemir, değerlendirmeleri yaptıklarını aktardı. “Seçimler tamamlandı, bakanlar şekillendi” diyen Kandemir, çok güçlü bir Meclis grubu ve çok güçlü bir üst düzey demokrasi olduğunu aktardı. Kandemir, “Şimdi siyasette yeni bir yenilenme ve sonrasında yerel seçimlere doğru hazırlanıp doğru isimleri aday göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Kongre açıklaması

16 ya da 30 Eylül tarihinde MKYK'da karar almak suretiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uygun gördüğü tarihte kongreyi yapacaklarını duyuran Kandemir, kendi yol haritalarını çizdiklerini söyledi. “Hiç boşluk vermeyen bir hareket” diyen Kandemir, hem çalışmaya hem de bu anlamda kadrolarla ilgili tasarrufta bulunulacaksa aynı şekilde devam ettiklerini dile getirdi. Sorumluluklarının arttığını belirten Kandemir, Meclis grubunun yüzde 70'inin değiştiğini kaydetti. Bakanlar kurulunun tamamının değiştiğini vurgulayan Kandemir, “Yeni gelen arkadaşlarımız da görevi bırakan arkadaşlarımızla büyük bir gururla görevlerine devam ediyor. Böyle bir onuru bize yaşatan bu millete karşı sorumluluğumuz şımarmadan, kibirlenmeden hizmete devam etmek” değerlendirmesinde bulundu.

Yerel seçim hazırlıkları

“Önce bu seçimin bize söylediği şeyler var” diyen Kandemir, bu konuda derslerine çalıştıklarını ve çalışmaya da devam edeceklerini vurguladı. Aday olan arkadaşlarının, il - ilçe başkanlarının raporlarını aldıklarını kaydeden Kandemir, takviye gereken noktalarda kadroları revize edeceklerini aktardı. Kandemir, “Eksik bıraktığımız ya da milletimizle ortaklaşamadığı yerler varsa oralara müdahale edeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu'nun yönetim biçimini görmüş olduk

Seçimden önce Kılıçdaroğlu'a oy verenlerin şu an aynı düşündüğünü düşünmediğini belirten Kandemir, “Kılıçdaroğlu'nun yönetim biçimini biz görmüş olduk. Birleşe birleşe kazanacağızdan şimdi çok farklı yere gittiler. Dün de aynı pazarlıkları yapıyorlardı bugünde net bir şekilde ortaya çıkmış oldu” şeklinde konuştu.

Seçmenlerin ayrı bir zemini olduğunu kaydeden Kandemir, kanaatlerini her gün gözden geçirdiklerini vurguladı. “Biz her seçmenin oyuna talip bir partiyiz” diyen Kandemir, çizgisinde, söyleminde hiçbir değişiklik olmadığının altını çizdi.

Yorumlar (0)