AK Parti ve İYİ Parti milletvekilleri arasında gerginlik!

TBMM Genel Kurulu, İmar Kanunu'nda yapılması önerilen değişiklik görüşmeleri sırasında AK Parti ve İYİ Parti milletvekilleri arasında gerginliğe sahne oldu.

SİYASET 14.02.2020, 09:28 Oğuzhan Sabuncu
AK Parti ve İYİ Parti milletvekilleri arasında gerginlik!

TBMM Genel Kurulu, İmar Kanunu'nda çeşitli değişikliklere yol açacak Coğrafi Bilgi Sistemleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi hakkında geçtiğimiz akşam boyunca oturumdaydı.

Meclisteki görüşmelerde konuşan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Peşin doğal gaz alıyorum, kartım var ama sonradan bana doğal gaz fiyat farkı geliyor. Çünkü soygun düzenini böyle kurdunuz. Bu soygun olduğu sürece doğal gaz tüketenlerin yüzüne nasıl bakıyorsunuz?" diye konuştu. Yokuş, sonrasında bir memurun yazdığını söylediği "Az yiyin beyler, az yiyin" şiirini seslendirdi.

Özkan, Yokuş'a sert çıktı

Yokuş'un konuşması ve okuduğu şiir üzerine AK Partili milletvekiller, İYİ Parti Konya Milletvekili'ne sert tepki gösterdi. Sataşma yüzünden söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Yokuş'un ifadelerinin AK Parti'ye "alenen hakaret" olarak söylendiğini belirtti. Özkan, AK Parti hükümetlerinin 17 yıldır milletin kendi kaynaklarını mali disiplin sayesinde yeniden milletin hizmetine sunmak için çaba sarf ettiğini söyleyerek "Milletimiz eğer 10 küsur seçimden beri bu davaya, reisimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yol vermişse bu milletin kaynaklarını en disiplinli şekilde kamu finansmanında kullandığımız içindir" ifadelerini kullandı. AK Parti Grup Başkanvekili Özkan, Yokuş'a kaba ve yaralayıcı sözlerini bırakması için seslendi.

İYİ Partili Ok'un sözleri üzerine tartışma başladı

Bu esnada iki partinin milletvekilleri birbirleriyle doğrudan laf atışmaları yaşandı. İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok'un "Ayıp, ayıp. Terbiyesizlik yapmayın" ifadeleriyle birlikte tartışma bir anda alevlendi. Milletvekillerinin birbirlerinin üzerine yürüdüğü tartışma, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in milletvekillerini yerine oturmalarını istemesine rağmen devam edince Bilgiç oturuma ara verdi.

Oturum arasında da bir süre devam eden tartışma üzerine TBMM Başkanvekili, Genel Kurul Salonu'na yeniden gelerek Başkanlık kürsüsü önünde tartışan milletvekillerine dağılmaları için çağrı yaptı. Bilgiç, düzenlemenin geçip yasa olması üzerine birleşimi 18 Şubat Salı günü saat 15.00'te yeniden bir araya gelmek üzerine dağıttı.

Yorumlar (0)
açık