AK Parti'li vekil "LGBT'ye yok" dedi, Meclis alevlendi!

AK Parti İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşma, TBMM'de kavga başlattı. "LGBT'ye destek yok, zaten dışarıdan fonlanıyorlar. LGBT ile onun türevlerine destek veren bir fon olsaydı desteklemek için sıraya geçerdiniz." dedi. CHP ve Saadet Partisi'nden bu sözlere tepki geldi. Tartışmanın büyümesi üzerine TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, birleşime ara verdi.

SİYASET 15.11.2023, 09:20 15.11.2023, 10:37 Hakan Öksüz
AK Parti'li vekil "LGBT'ye yok" dedi, Meclis alevlendi!

Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda görüşüldü. Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, Saadet Partisi Grubu adına söz aldı. 

Saadet Partisi adına Sema Silkin Ün konuştu

AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan "gençlik bankası" ile ilgili konuşan Ün, "Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı, mali disipline uygun ve şeffaf bir gençlik bankası kurulması önerimiz var. Bunu 'fon' yaparak serveti yine bir grup arasında dolaştırmaya çalışıyorsunuz. Bankacılık mevzuatına tabi olmasını istemiyorsunuz. Amacınız, istediğiniz zaman istediğiniz kişiye bunu ulufe gibi dağıtmak." dedi.

Evlenecek gençlere faizsiz kredi konusu: "2024'te eriyecek"

Evlenecek gençlere sağlanacak faizsiz kredi hakkında da açıklamada bulunan Ün, "29 Mayıs 2023 itibarıyla evlenmiş bütün gençlere bu ödemeyi yapmalısınız. Bu 150 bin lira, gelecek yıl yarı yarıya değer kaybına uğrayacak. Enflasyon tahminleri bunu gösteriyor. Asgari ücretin temel alan bir oranlama yapılmalı. Yeterli olmasa da bunun 20 asgari ücret bedeli kadar olması uygundur." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti vekili Yüksel Arslan: "18-27 yaş arasını kapsıyor ama evlilik yaşı zaten yüksek"

Ankara Milletvekili Yüksel Arslan, İYİ Parti Grubu adına söz aldı. Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi hakkında konuşan Arslan, "Bu teklif, gençliğin problemlerini de çözmez, aileyi de güçlendirmez. İçeriği çok muğlak. Fon kaynaklarının nasıl kullanılacağına dair yaş aralığı, destek tutarı ve çerçeve belirlenmemiş. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu fonun usul ve esasları düzenlenmeli. Gençlere evlilik desteğinin 18-27 yaş arası için geçerli olacağı belirtilmiş ama evlilik yaşı zaten yüksek. Çoğu genç, bu destekten faydalanamayacak." diye konuştu.

MHP'li Pelin Yılık: "Sayıştay denetimine tabi olacak"

Çankırı Milletvekili Pelin Yılık, MHP Grubu adına söz aldı. TÜİK verilerine göre 2021'de 561 bin 710 olan evlenen çift sayısının, 2020'ye kıyasla arttığına değinen Yılık, Aile ve Gençlik Fonu sayesinde aile kurumunun güçlendirilmeye çalışıldığını söyledi.

Gençlik ile ilgili kavram kargaşası yaratmanın yanlış olduğunu vurgulayan Pelin Yılık, "Aile Fonu, Sayıştay denetimine tabi olacak." dedi.

Meclis'teki tartışmadan bir görüntü

CHP'li Kayıhan Pala: "Çocuk yaşta evlilik konusu yok, düşüncemiz olumsuz"

Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, CHP Grubu adına konuştu. İçeriği gençlik ve aile olan bir teklifin görüşülmesinin memnuniyet verici olduğunu kaydeden Kayıhan Pala, "Bu da şimdiye kadar bu alanda eksik kalındığını gösteriyor. Keşke öncelikli ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bir teklif olsaydı. Çocuk yaşta evlilik konusu kanun teklifinde yok. Akraba evliliği de yok. Bu teklif hakkında CHP olarak olumlu düşünemiyoruz. Günümüzdeki ihtiyaçları karşılamıyor bu fon. Bakanlık zaten bu konularda görevli. Fonun nasıl işleyeceği belirsiz. 5 bakanlık, eş güdümle çalışamaz." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti milletvekili Kadir İnan: "LGBT'ye destek yok, zaten dışarıdan fonlanıyorlar"

AK Parti İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, "79 yılda gerçekleştirilemeyen icraatlar, 21 yılda yapıldı. Gençliğe yönelik çalışmalarımız, geçmişin muhasebesini de yapıyor. Aile Fonu sayesinde 5 milyar lira, doğrudan gençlere aktarılacak. Aile ve Gençlik Fonu'na karşı çıkan partiler var. LGBT ile onun türevlerine destek veren bir fon olsaydı desteklemek için sıraya geçerdiniz. LGBT'ye yönelik hiçbir destek, bu fonda yer alamaz. Dışarıdan fonlanıyorsunuz zaten." dedi.

Birleşim 14.00'te devam edecek

Kadir İnan'ın konuşması sonrasında Meclis'te gerginlik had safhaya çıktı. Saadet Partisi'nden İsa Mesih Şahin ve CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, İnan'ın sözlerini eleştirdi. AK Parti'li ve CHP'li vekiller arasında laf atmalar başladı. TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, tartışmalar üzerine birleşime ara verdi. Birleşimin, bugün saat 14.00'te devam edeceği vurgulandı.

Yorumlar (0)