AK Parti'den Belçika ve Trump'a tepki!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Belçika Yüksek Mahkemesi'nin PKK kararına ve Trump'ın sözde barış planına tepki gösterdi.

SİYASET 29.01.2020, 12:56 29.01.2020, 14:28
AK Parti'den Belçika ve Trump'a tepki!

Belçika Federal Savcılığı, 2010 yılında "terör örgütü PKK bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı" soruşturma başlatmıştı. Belçika İddianame Odası ise, Belçika Federal Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın yargıya taşınmasını önleyen bir karar almıştı. Belçika Yüksek Mahkemesi ise Belçika İddianame Odası tarafından alınan bu kararı onadı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sözcüsü Ömer Çelik, Belçika Yüksek Mahkemesi'nin onama kararına tepki göstererek, "Belçika Yüksek Mahkemesinin PKK kararı, insani ve hukuki değerlerle asla bağdaşmayan karara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz." dedi.

Ömer Çelik, "Bir terör örgütünü aklamaya çalışması, Belçika yargısının terör karşısında içine düştüğü zaafı göstermektedir." diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın dün açıkladığı "Yüzyılın Anlaşması" başlığını taşıyan 80 sayfalık sözde barış planı ile ilgili de konuşan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Trump'ın sözde barış planı, Filistin halkının meşru taleplerinin tamamen hiçe sayıldığı bir işgal planıdır." ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "İsrail'in güdümü altında Filistinliler için sadece bir işgal yönetimi mekanizması vadedilmektedir." dedi.

BASIN TOPLANTISININ TÜM AYRINTILARI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Belçika Yüksek Mahkemesinin terör örgütü PKK ile bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı savcılığın 2010 senesinde başlattığı soruşturmanın yargıya taşınmasını önleyen Belçika İddianame Odası kararının insani ve hukuki değerlerle bağdaşmadığını belirterek, kararı onayan Belçika Yüksek Mahkemesine de tepki gösterdi. Ömer Çelik, "Bu kararın siyasi sonuçlarına karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz." diye konuştu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.

Elazığ'da yaşanan depremde üzüntü veren kayıpların olduğunu anımsatan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, vefat edenlere Allah'tan rahmet, acılı ailelere sabır, yaralanan vatandaşlara da acil şifalar diledi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın depreme ilişkin bilgi almasının ardından talimat vererek ilgili bakanların afet bölgesine gitmesini ve tüm kurumların koordinasyon içerisinde çalışmasını sağladığını ifade etti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Elazığ depreminin ardından devletin, bütün imkan ve kapasitesiyle yaraları sarmak ve enkaz altındaki vatandaşları çıkarmak için büyük bir gayret içerisinde tüm kurumların koordinasyonuyla çok güçlü bir çalışma yaptığını bildirdi.

Enkazda çalışan tüm kurum ve birimlerin büyük bir iş gerçekleştirdiklerini söyleyen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Kayıplarımızdan dolayı büyük bir üzüntü duyuyoruz. Burada bir millet olmanın bize duygusunu tekrar hissettiren, tek bir millet olmanın kardeşliğini ve duygusunu tekrar hissettiren, çok önemli, sembolik anlamı çok yüksek çeşitli olaylarla karşılaştık. Her birinde insanlığımızla ilgili, milletimizle ilgili gurur duyacağımız hadiselere şahitlik ettik." değerlendirmesinde bulundu.

"Onları kötülükleriyle baş başa bırakmak lazım"

Deprem bölgesinde çalışanların herkese insanlık dersi veren fedakarlıklarda bulunduğunun altını çizen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Burada milletimizin büyüklüğünü, gönül büyüklüğünü, millet olmasının büyüklüğünü bir kere daha hep beraber müşahede etmiş olduk. Tabii çeşitli olaylarda olduğu gibi burada da maalesef bu duygunun dışına çıkan, kendini kötülüğün hizmetine sokmuş, ahlaken ve vicdanen kabul edilemeyecek ifadeler kullanan birtakım kimselerin olduğunu gördük. Onları kendi kötülükleriyle baş başa bırakmak lazım." ifadelerini kullandı. 

Deprem bölgesinde ortaya çıkan fedakarlık sahneleri, asalet ve dayanışma görüntülerinin herkesin hafızasında sonsuza kadar yer edeceğini kaydeden AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Canlarımız enkaz altında iken bu hassasiyeti gösteren herkese teşekkür ediyoruz. O kötülük yapanlar, ahlak dışı tavırlarda bulunanlar da kendi kötülükleriyle baş başa kalacaktır." dedi.

Diyarbakır annelerinin deprem bölgesine giderek destek vermesinin de verilen en anlamlı desteklerden biri olduğunu vurgulayan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Aziz milletimizin başı sağolsun. Orada görev yapan her kesimden buradaki afette, insanımızın yardımına koşan herkese de şükranlarımızı sunuyoruz." şeklinde konuştu.

Belçika mahkemesinin PKK kararı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Belçika Yüksek Mahkemesinin terör örgütü PKK ile bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı savcılığın 2010 yılında başlattığı soruşturmanın yargıya taşınmasını önleyen Belçika İddianame Odası kararına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Belçika'da terörle mücadele konusundaki kavramları alt üst edecek, teröre doğrudan destek vermek anlamına gelecek birtakım gelişmeler yaşandığını kaydetti.

"Ariadna Davası" davası olarak bilinen davada bu meseleyi yargıya taşımalarının önünün kesildiğini belirten AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Bunlar terör örgütü PKK'yı, uluslararası normlarda bir 'iç mücadelede devlet dışı aktör' olarak tanımlıyorlar. Uluslararası hukuk normlarında, 'iç mücadelede bir devlet dışı aktör' demek, meşru bir devletle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile bir terör örgütünü eş tutmak gibi, hukukla, herhangi bir uluslararası hukuk normuyla izah edilemeyecek kadar hukuk dışı, insanlık dışı bir tutumdur. Belçika'da insanlığın evrensel değerlerinin bir kere daha teröre kurban edildiğini açık ve net bir şekilde görüyoruz. Son yıllarda küresel ölçekte yaşadığımız acı tecrübeler, 'senin teröristin, benim kahramanım' anlayışının aslında en çok da bu anlayışı savunanlara zarar verdiğini, bu anlayışı savunanları zedelediğini göstermiştir. Bu anlayışın insanlık adına ne kadar tehlikeli olabileceğini, pek çok ülke yaşadığı gibi, teröre destek veren ülkeler de çeşitli sebeplerle yaşıyorlar." 

PKK'nın, Avrupa'da uyuşturucu ticaretinin baş faili olduğunu, asker sivil pek çok insanı öldürdüğünü, PKK'yı AB'nin de (Avrupa Birliği) açıktan terör örgütü olarak kabul ettiğini anımsatan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik şöyle konuştu:

"Sürekli olarak bir terör örgütü faaliyeti içerisinde olan bir PKK terör örgütüne dönük olarak Belçika mahkemelerinin aldığı bu karar Belçika mahkemelerinin hukuki her türlü angajmandan, hukuki her türlü normdan uzaklaştığının açık bir ifadesidir. Belçika'nın, üyesi olduğu Avrupa Birliği başta olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya gibi pek çok ülke tarafından terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü bu şekilde aklamaya çalışması, Belçika yargısının terör karşısında içine düştüğü zaafı göstermektedir. Yarın bir gün Belçika'da bir terör örgütü çıksa, Belçika devletini hedef alsa, ki bunu asla istemeyiz, Belçika'daki asker sivil kişileri öldürmeye kalksa, bu terör örgütü oradaki çocukları zorla dağa kaçırmaya çalışsa, uyuşturucu ticareti yapsa ve başka bir ülke Belçika'da ortaya çıkmış bu terör örgütüne 'uluslararası hukuk normlarında iç çatışmanın tarafı olan devlet dışı bir aktör' dese bu Belçika için ne kadar meşruysa bu kararla o şekilde yüzleşmeleri gerekir."

"Bu mantıkla bakarsanız bu karar DEAŞ'ı da terör örgütü olmaktan çıkarır, DEAŞ'ı da sadece bir çatışmanın tarafı haline getirir." diyen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Belçika mahkemesinin bu kararının, terör örgütleriyle kol kola bir yaklaşım içerisinde olduğunu gösterdiğini vurguladı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sözlerini şu şekilde tamamladı: 

"İnsani ve hukuki değerlerle asla bağdaşmayan bu karara karşı, bu kararın siyasi sonuçlarına karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu akıl dışı karara tepki göstermeye, bu kararı her ortamda dile getirmeye ve terörizme karşı terörün olmadığı bir dünyayı, terörle mücadelenin güçlü bir şekilde desteklenmesi gerektiğini, insan hayatının üstünlüğünü tabii ki savunmaya devam edeceğiz. Bu karar Belçika mahkemesi, Belçika yargısı için ağır bir lekedir. Belçika yargısının bir terör örgütünü aklama, terör örgütünü bırakın aklamayı, hukuki birtakım argümanları kullanarak hukuk dışı destek vermesi anlamına gelmektedir." 

Yorumlar (0)
18
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur