55 il başkanından Kılıçdaroğlu'na destek

CHP'nin 55 il başkanı, CHP 38'inci Olağan Kurultayı evvelinde, kurultay delegelerini temsilen Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini duyurdu.

SİYASET 02.11.2023, 22:17 04.11.2023, 17:17 topcu
55 il başkanından Kılıçdaroğlu'na destek

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun parti genel merkezinde, 55 il başkanıyla gerçekleştirdiği toplantının akabinde CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Toplantıya 55 il başkanının 12'sinin online katıldığını, hazırlanan metinde birleştiklerini kaydeden Erkol, metinde imzası olan 55 CHP il başkanının genel kurul sürecinde iradelerini ortaklaştırdıklarını dile getirdi.

Erkol, "CHP 38'inci Olağan Kurultayı'nda örgütlerimizde başlayan yenilenme sürecinin devam edeceğine inandığımız, Sayın Kılıçdaroğlu'nu destekleme yönünde kararı aldık. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun gerçekleştirilen görüşmeler ve toplanan imzalar sonucunda yaklaşık olarak 900 delegenin desteğiyle tekrar seçileceğini görüyoruz." şeklinde konuştu.

Kurultayın CHP geleneklerine uygun olarak demokratik bir mücadeleye sahne olacağını, ilk olarak yerel seçimlerde, akabinde genel seçimlerde CHP'yi iktidara getireceğini ve yenilenmiş yönetimini oluşturacağını ifade eden Erkol, şu sözleri sarf etti:

"Örgütlerimizde mahallelerden başlayan ilçe ve il örgütlerinde süren yenilenme sürecinin, Sayın Kılıçdaroğlu liderliğinde kesintisiz parti yönetiminde de süreceğine inanıyoruz. Partimizin 81 il başkanından 56'sı son bir sene içerisinde seçilmiş ve yenilenmiş olup yepyeni örgütleriyle yeni bir heyecanla iktidar yürüyüşüne hazır durumdadır. Yenilenmenin itici kuvveti ve kaynağının örgütler olduğuna inanıyoruz. 100 yaşına girmiş Cumhuriyet'i ikinci yüzyılında demokrasiyle taçlandıracak, yenilenecek yönetim kadrolarımızı 38'inci Olağan Kurultayımızda örgütlerimizin iradesiyle seçme kararlılığındayız."

Kılıçdaroğlu'nun, CHP iç hukukunun, örgütlerin tavsiye ve iradeleri doğrultusunda tüzük kurultayı ile yenileneceğini bugün gerçekleştirilen toplantıda dile getirdiğini ifade eden Erkol, şunları kaydetti:

"Kurultaydan 20 gün içinde ya da birtakım teknik sebeplerle 1 Aralık 2023 tarihine sarkabileceği tahmin ediliyor, 1 Aralık 2023 tarihinde tüzük kurultayımız gerçekleştirilecek. Bugüne değin gelen teklifler örgütlerimize gönderilecek. Örgütlerimizin tavsiyeleriyle kurultayda delegasyonumuzca tüzüğümüzün yeni şekli benimsenmiş olacaktır."

İl başkanlarının amaçlarının, 2019 yılındaki gibi Kılıçdaroğlu önderliğinde görevlerini başarılı bir şekilde sürdüren ve sosyal demokrat belediyeciliğini başarılı bir şekilde temsil eden yerel yönetici sayısını daha da artırma, hizmetlerini Türkiye'nin her noktasına taşıma kararlılığı olduğunu kaydeden Erkol, "Kurultayın ardından 81 il başkanı ve il örgütleri güçlenerek, birleşerek çıkacağız." diye konuştu. 

Bahse konu metni, 774 kurultay delegesinden meydana gelen 55 kentin il başkanları ile beraber Samsun'dan beş, Karaman'dan iki, Kars'tan dört ve Erzurum'dan sekiz delegenin imzaladığı bildirildi.CHP İstanbul'dan Özgür Özel'e destek

CHP İstanbul İl Başkanı Çelik, CHP 38'inci Olağan Kurultayı'nda genel başkanlığa aday olan Özel'e desteğini ifade etmişti. Özgür Çelik, "İstanbul'daki 196 seçilmiş kurultay delegesinin 185'i Sayın Özel için imza vermiştir." demişti. 

Özgür Çelik ile Özgür Özel, 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek kurultay için Özel'in seçim kampanyasını sürdürdüğü ofiste basın toplantısı gerçekleştirmişti. 

Megakent İstanbul'daki toplantılarında söz isteyen kurultay delegelerinin değişimi dile getirdiğini kaydeden Çelik, "İstanbul'daki 196 seçilmiş kurultay delegesinin 185'i Sayın Özel için imza vermiştir." diye konuşmuştu. 

Bunun yalnızca 185 kurultay delegesinin değil tüm İstanbul'un iradesi olduğunu söyleyen Çelik, "İşte, okulda, sahada, sokakta bir değişim talebi olduğunu çok açık ve net bir biçimde İstanbul'da görebiliyoruz. İstanbulluların bir umut arayışı var. İstanbul umudun kentidir. İstanbul, CHP'yi daha ileriye taşıyacak bir sürecin öncüsü olmak üzere 185 kurultay delegesiyle Sayın Özel'in yanındadır." demişti. 

Özel ise İstanbul'un ülkemizi yansıtan bir şehir olduğunu kaydederek, "196 seçilmiş kurultay delegesinin 185'inin imzasının getirilmiş olması benim açımdan çok büyük bir onur kaynağıdır. Adaylığıma desteklerini açıklayan her bir delegemize, o delegelerimize görev veren her bir mensubumuza ayrı ayrı şükran ve minnet borçluyum." şeklinde konuşmuştu. 

CHP'ye yakışan, kırgınlığın ve kaybedenin olmadığı bir kurultay yapacaklarını ifade eden Özel, "Kurultaya kaç imzayla girdiğimizin hiçbir önemi yok. Fakat kurultay salonundan bütün delegelerimizle, bütün il başkanlarımızla, bütün ilçe başkanlarımızla omuz omuza ve el ele ayrılacağız." sözlerini sarf etmişti. 

Özgür Özel, İstanbul dışındaki diğer örgütler hakkında değerlendirmesinin sual edilmesi üzerine, şunları kaydetmişti:

"Her geçen gün çok daha iyi haberler, çok daha kuvvetli destekler geliyor. Ülkemizde değişime ilişkin umut yükseliyor. İl örgütleri, ilçe örgütleri ve delegeler sokağın sesini duyuyor. Sokaklar 'değişim' diyor. Sokaklar umut istiyor, gelen her haber de bu umudu kuvvetlendiriyor."

Yorumlar (0)