Ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor

Kars'ta, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer bulan, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Ani Ören Yeri, yabancı ve yerli ziyaretçileri ağırlıyor.

SEYAHAT 09.09.2023, 19:12 13.09.2023, 18:00 topcu
Ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor

Geçmişte Müslüman ve Hristiyanların iç içe yaşadığı Ani, Arpaçay Nehri sularının geçtiği derin dar boğazın tam ortasında 85 hektar büyüklüğündeki alana yayılıyor.

'40 Kapılı Şehir', 'Binbir Kilise', 'Medeniyetler Beşiği' ve 'Dünya Kenti' olarak da isimlendirilen Ani'de, katedral, kilise, cami gibi dini yapılara ek olarak kültür hazinesi pek çok tarihi yapı yer alıyor. 

Kafkaslar'dan Anadolu topraklarına ilk giriş kapısı olma özelliği de taşıyan Ani, 11'inci ile 12'nci yüzyıla ait İslam mimarisi eserleri de bünyesinde barındırıyor.Dört mevsim binlerce ziyaretçi ağırlıyor

UNESCO tarafından 2012 senesinde Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklenen Ani Ören Yeri Antik Kenti, 2016 senesinde dünya mirası olarak tescillendi.

Tarih boyunca pek çok farklı medeniyetin yaşadığı, 970-1320 yılları arasında çok sayıda dil konuşulan Ani, dört mevsim binlerce ziyaretçi ağırlıyor."Herkese öneriyorum"

Ziyaretçilerden Hakan Köksal, basın mensuplarına, birbirinden farklı yapıların iç içe olduğu Ani'nin, ziyaretçilerini asla unutulmaz bir tarihi yolculuğa çıkardığını ifade etti. 

Kente gezi maksadıyla geldiklerini kaydeden Köksal, "Buraya gelmişken Ani Ören Yeri'ni de görmeden olmazdı. Bu tarihi dokuda pek çok güzel yer var, camisi, kilisesi, farklı yapıların olduğu bir yer. Herkesin Kars'a gelip bu tarihi dokuyu görmesini öneriyorum." sözlerini sarf etti. 

Yorumlar (0)