Tatil trendleri değişiyor, soğuk ülkeler revaçta

Küresel ısınma nedeniyle pek çok şey gibi tatil alışkanlıkları da değişiyor. Resmi istatistiklere göre pek çok kişi sıcak sahiller yerine soğuk dağ yürüyüşlerini tercih etmeye başladı. İşte değişen tatil trendleri...

SEYAHAT 05.07.2024, 11:28 06.07.2024, 17:12 Hakan Öksüz
Tatil trendleri değişiyor, soğuk ülkeler revaçta

Dünya genelinde büyük sorunlara sebep olan küresel ısınma, yıldan yıla iklimde ciddi değişimlere yol açıyor. Her geçen yıl daha da ısınan hava, pek çok alışkanlığın değişmesine neden oluyor. 

Hava koşulları, turizm alışkanlıklarını değiştiriyor

Turizm alışkanlıkları, küresel ısınma nedeniyle bir hayli değişti. Sıcak havalardan kaçmak isteyen turistler, serin tatillere yöneldi. Son yıllarda yeni tatil trendinin, soğuk ülkelere gitmek olduğu ortaya çıktı. Eskiden sıcak güney denizlerini tercih eden insanlar, tatilde serinlemek için Kuzey Avrupa'ya seyahat ediyor.

Norveç ve İsveç'i ziyaret eden turist sayısında büyük artış

Resmi istatistikler, değişen tatil alışkanlıklarını gözler önüne serdi. Kuzey Avrupa'nın soğuk ülkesi Norveç'teki turist sayısı, geçen yıla kıyasla yüzde 22 arttı. Bir başka Kuzey Avrupa ülkesi olan İsveç'in turist sayısında ise 1 yılda yüzde 11'lik artış kaydedildi.

Kalabalık sahiller yerine sessiz dağ yürüyüşleri tercih ediliyor

Almanya'dan gelen bir asnet sonucuna göre her 5 kişiden 2'si, tatil alışkanlıklarını değiştirerek soğuk ülkelere gitmeyi tercih ettiklerini söyledi. Kalabalık ve sıcak sahiller yerine, sessiz orman yürüyüşleri ile kış tatilleri moda oldu.

Yorumlar (0)