Serinlemek isteyenlerin alternatif adresi

Antalya'ya bağlı Alanya ilçesinde buz gibi suyu ve doğal güzelliğiyle dikkatleri üzerine çeken Dim Şelaleleri, sıcak havadan bunalanların serinlemek amacıyla tercih ettiği adresler arasında yer buluyor.

SEYAHAT 31.08.2023, 00:25 topcu
Serinlemek isteyenlerin alternatif adresi

Dim Alacami Mahallesi'nde yer alan Dim Şelaleleri, Toros Dağları'ndan yaklaşık olarak 15 metre yükseklikten dökülüyor. Dim Çayı'nın ana kaynağı olan suların dört mevsim aktığı bölge, sesi, doğal güzelliği ve 4 santigrat derecelik su sıcaklığıyla ziyaretçilerine huzur veriyor.

Dim Çayı'nın ana kaynağı ve 'suyun gözü' olarak bahsedilen şelaleler, Alanya'nın merkezine yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Mahalle merkezinden sonra yaklaşık olarak 2 kilometrelik zorlu patikalardaki yürüyüşün akabinde ulaşılan iki farklı noktadaki şelaleler, yabancı, yerli, fotoğraf ve tabiat meraklılarını cezbediyor.

Ziyaretçilerin, tabiatla iç içe güzel vakit geçirdiği bölgede, avlanması yasak endemik tür kırmızı alabalık yaşıyor."Şanslı olanlar kırmızı alabalık görüyor"

Şehir yaşamını bırakarak mahallede ikamet etmeye başlayan Mehmet Çelik, basın mensuplarına, ilçenin en önemli akarsularından Dim Çayı'nın doğduğu köyde çok büyük şelalelerin olduğunu dile getirdi.

Şelalelerin, ilçeye yaklaşık olarak bir saat uzaklıkta olduğunu aktaran Çelik, "Köye ulaştığınızda ise yaklaşık olarak 2 kilometrelik zorlu patikalardan geçerek şelalelere varıyoruz. Ulaşımın zor olması sebebiyle daha çok gençler, şelalelere geliyor." diye konuştu.

Dört mevsim akan şelaleleri görmeye her sene bine yakın kişinin geldiğini ifade eden Çelik, bölgede yer alan iki büyük şelalenin su kaynağının da farklılığından söz etti. 

Şelalelerden birini Akdağ'da eriyen kar sularının oluşturduğunu, diğer şelalenin ise yer altından çıkarak yaklaşık olarak 15 metreden döküldüğünü aktaran Çelik, "İki suyun soğukluk dereceleri ise farklı. Fakat buraya gelenler, 4 santigrat derecelik suda serinleme olanağı buluyor. Şanslı olanlar ise şelale havuzunda endemik bir tür olan kırmızı alabalık görüyor." şeklinde konuştu.

Şelalelerin ilçenin içme suyu olan Dim Barajı'nı beslediği bilgisini de veren Çelik, cennet köşesinin daha çok insan tarafından görülmesi gerektiğini sözlerine ilave etti.

Tatilci Onur Atam ise ilçenin saklı kalmış tabiat harikası noktalarından birinde bulunmaktan ötürü çok mutlu olduğunu ifade etti. 

Buraya keşfetmesinin ardından sık sık geldiğini söyleyen Atam, "Şelaleler, köyün doğallığı, bitki örtüsü bizi ailecek buraya getiriyor. Mutlu ve keyifli olduğumuz bir yer. Şehir yaşamından sıkılanların burayı muhakkak görmesini öneririm." dedi.

Yorumlar (0)