Kocaeli’nin inci kenti Maşukiye’de, sokaklar sessizleşti

Kocaeli’ne yaklaşık 14 kilometrelik bir mesafede bulunan Maşukiye ilçesi, salgın sonrası sessizlik içinde kaldı. Daha önce uzun kuyrukların oluştuğu ve birçok yerden turistin akın ettiği büyülü kent, Kocaeli şehrinin inci kenti olarak dikkat çekiyor.

SEYAHAT 14.04.2021, 16:21 15.04.2021, 11:05
Kocaeli’nin inci kenti Maşukiye’de, sokaklar sessizleşti

Yılın her ilkbaharında milyonlarca turistin geldiği Maşukiye’de halk, sessizliğe şaşırdı kaldı. Her yıl uzun kuyrukların oluştuğu ve turistlerin oldukça ilgi gösterdiği büyülü kent, salgın nedeniyle sessizleşti. Kocaeli il merkezine yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta bulunan ve Kartepe ilçesinin bünyesinde bulunan büyülü kent, her yıl milyonlarca turistin gezdiği yer olarak dikkat çekiyor. Samanlı Dağları’nın eteklerinde bulunan büyülü kent, ayrıca Sapanca Gölü’ne olan kilometresel yakınlığıyla da ilgi topluyordu. Ancak Ramazan ayı için alınan ve vaka artışında en yüksek hale gelinen Türkiye’deki salgın tedbirleri doğrultusunda, kent de sessiz bir hal almaya başladı.Kentte salgının geçmesi bekleniyor

Bölgede ATV turları da yapılabilirken, çim kızağı ve zipline için de imkanlar bulunuyor. Macera tutkunlarının yanı sıra doğayla iç içe olmak isteyenleri de ağırlayan büyülü kente turlar da durmak zorunda kaldı. Özellikle mevsimlerin İlkbahara geldiği bugünlerde güzelliği daha da ayyuka çıkan kent, en verimli zamanında turist ağırlayamadığı için zor duruma düştü. Pandemi sürecinden olukça yara alan Maşukiye kenti esnafı, bir an önce salgının geçmesini bekliyor.Derelerin güldür güldür akmaya başladığı ve renkli çiçeklerin açmaya başladığı kent, sakin günlerini yaşıyor. Özellikle hafta sonları çok yoğun zamanlar geçiren kent, salgından sonra büyük yara almış durumda. Salgın tedbirlerinin alındığı kentin, yasak dışındaki saatlerinde gezilebileceğini belirten Maşukiye Mahalle Muhtarı Halil İbrahim Ejderoğlu, son dönemde Arap turistler tarafından Maşukiye’nin ilgi çektiğini belirtti. Bahar dönemini gözlemlemek isteyenleri kente beklediklerini belirten Ejderoğlu, pandemi kurallarına uyulan kentte herkese yardımcı olabileceklerin söyledi. 

Yorumlar (0)
25
açık