İGA’nın bayramda rekor kırma hedefi

Kurban Bayramı ve okulların yaz tatiline girmesine sayılı günler kala, İstanbul Havalimanı'nda rekor düzeyde uçuş ve yolcu sayısı bekleniyor. İstanbul Büyük Havalimanı (İGA) CEO'su Selahattin Bilgen konuya ilişkin, “2023 senesinin Temmuz ayı içerisinde de bir günde 266 bin yolcuyla Avrupa tarihinin rekorunu kırmıştık. Bu sene özellikle Kurban Bayramı nedeniyle hem yolcu hem uçuş sayısı olarak bu rekorları geçme hedefimiz var” dedi.

SEYAHAT 04.06.2024, 17:40 05.06.2024, 17:33 Melina Ay
İGA’nın bayramda rekor kırma hedefi

İstanbul Havalimanı İşletmesi İGA çalışanlarına ‘Yaza Merhaba’ partisi düzenledi. Havalimanında düzenlenen etkinlikler düzleminde konser veren Manga, katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. Etkinlikleri yakından takip eden İGA CEO'su Selahattin Bilgen havalimanı personeli ile sohbet etti. 14 Haziran Cuma günü okulların yaz tatiline girmesi ve yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle yolcu yoğunluğu beklediklerini ifade eden Bilgen, “2023 yılında haziran ayı içerisinde bir günde bin 690 uçuşla; Temmuz ayı içerisinde de bir günde 266 bin yolcuyla Avrupa tarihinin rekorunu kırmıştık. Bu sene özellikle Kurban Bayramı nedeniyle hem yolcu hem uçuş sayısı olarak bu rekorları geçme hedefimiz var. Özellikle yolcu sayısı bakımından geçen yılın rekoru 266 bin yolcunun üstüne çıkacağız” ifadelerine yer verdi.

İGA’nın yıl sonu hedefi

İstanbul Havalimanı'nın 2024 yılında 101 havayolu şirketine hizmet verdiğini anımsatan Bilgen, “Bu rakamı her geçen gün artırıyoruz. Yılsonuna kadar 110 havayolu şirketiyle çalışmayı hedefliyoruz. Özellikle Uzak Doğu'dan ilgi görmeye devam ediyoruz. Ayrıca Hindistan, Japonya, Avrupa ve Amerika'dan da havayolu şirketleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Bugün itibariyle havayolu sayımız 106'ya ulaştı” şeklinde konuştu.

Hedef 85 milyon

CEO Bilgen, 2024 yılının sonunda hedeflenen yolcu sayısına ilişkin bilgi vererek, havacılığın ülke adına stratejik bir sektör olduğu vurgusunu yaptı. Rekabet avantajlarını kullanarak İstanbul Havalimanı'nın tüm fırsatları değerlendirdiğine değinen Bilgen, coğrafi avantajı hizmet kalitesiyle bütünleştirdiklerini dile getirdi. Bölgesel faktörlerin bazen rakamlara olumsuz etki yapabildiğini aktaran Bilgen açıklamasında, yeni havayollarıyla bu durumu tersine çevirdiklerini kaydetti. Bilgen, geçen yıl 76 milyon yolcuya hizmet verdiklerini ifade ederek açıklamasını; bu yılki hedeflerinin 85 milyon yolcuya ulaşmak olduğunu ekleyerek sonlandırdı.

Yorumlar (0)