Görenler kışın da gitmeye başladı

Afyonkarahisar'da kuvvetli kar yağışı alan, çam ve ardıç ormanlarıyla çevrili olan Apa Yaylası'ndaki lavanta bahçeleri, 'beyaz gelinliği' giydi.

SEYAHAT 23.01.2022, 00:05 23.01.2022, 17:47 Koray
Görenler kışın da gitmeye başladı

Ülkemizin ikinci büyük lavanta üretim merkezi olan kentte kuvvetli kar yağışı lavanta bahçelerini adeta kış masalına çevirdi.

Afyonkarahisar-Denizli hududundaki 1.500 rakıma sahip Apa Yaylası'nda 3 bin dekar büyüklüğündeki alanda ekimi gerçekleştirilen lavantalar, ekonomik değeriyle öne çıkarken, yaz aylarında ortaya koyduğu görsel şölenle son dönemlerde yabancı ve yerli turistlerinin de gözdesi oldu.

Çam ve ardıç ormanlarıyla çevrili olan Apa Yaylası'nda karın yağmasıyla birlikte bembeyaz örtüyle kaplanan lavanta bahçeleri, yaklaşık olarak 1-1,5 metre genişliğinde kar toplarına dönüştü.

"Hedefimiz 50 bin ziyaretçi"

Dazkırı Kaymakamı Sercan Sakarya, basın mensuplarına, ilçeye bağlı İdris köyü başta olmak kaydıyla 3 bin dekarlık arazide lavanta üretimi gerçekleştirildiğini ifade etti. 

Temizlik ve kozmetik sektöründe kullanılan lavantanın son dönemlerde turizm potansiyeliyle de öne çıktığını belirten Sakarya, şunları kaydetti:

"Son dönemde lavanta bahçelerimize turizm maksatlı ziyaretler yapılıyor. 2021'de 20 bini aşkın kişi burayı ziyarette bulundu. Kar yağmasıyla birlikte kar topları haline gelen lavantalar, adeta birer köstebek yuvasını andırıyor. Kesinlikle görülmeye değer. Turistlere yönelik mekanlar açacağız. Hedefimiz 50 bin ziyaretçi." 

"Dört mevsim boyunca misafirlerimiz olacak"

Muhtar Sami Şahin ise "Köyümüzün manzarası gerçekten muhteşem. Kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Bu güzel manzarayı görenler kış mevsiminde de gelmeye başladı. Orman köyü olduğumuzdan dolayı buraların havası çok temiz. Misafirhaneler inşa ediyoruz. Artık dört mevsim boyunca misafirlerimiz olacak." diye konuştu.  

Yorumlar (0)
8
açık