Gölle denizin birleştiği büyüleyici yer

Avrupa'da en iyi korunan açık alanlardan biri olarak gösterilen Dalyan Kanalı'nın labirent görünümüne sahip sazlıkları, bayramda misafirlerinin öncelikleri arasında bulunuyor.

SEYAHAT 24.06.2023, 18:33 Koray
Gölle denizin birleştiği büyüleyici yer

Kaunos Antik Kenti ile tarihi bakımdan da zengin Dalyan, göl ve denizin birleşiminde yer alan İztuzu Plajı'ndaki kumsalı ile tatilcilerin büyük beğenisini kazanıyor.

Yurt içi ve yurt dışından tatilini geçirmek üzere gelen turistlerin sıklıkla tercih ettiği bölgede, havadan bakıldığında labirentleri andıran sazlık bölgeler yer alıyor.

Dalyan Mahallesi üzerinden İztuzu Plajı'na doğru hareket eden turistler, sazlıklar arasında caretta carettaları, balıkçılları ve Dalyan kefalini seyrederek turu tamamlıyor. Kanal, çok sayıda ender hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapıyor.

Avrupa'da en iyi korunan açık alanlardan biri olarak gösterilen ve her sene 1 milyonu aşkın turisti ağırlayan Dalyan Kanalı'nda bayram evvelinde ziyaretçi yoğunluğu gözleniyor. 

İlkbahar mevsiminde yeşilin her tonunu ortaya koyan sazlıklar, sonbahar mevsiminde sarının hakimiyetiyle çok sayıda turiste kendini gösteriyor.

Günübirlik tura iştirak eden yabancı turistler, Köyceğiz Gölü'ndeki fazla suyun Dalyan Kanalı üzerinden Akdeniz'e dökülmesine de tanık oluyor."Ege Bölgesi'nin incisi"

Ortaca Su Ürünleri Kooperatif Başkanı ve TÜRSAB Fethiye Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Üyesi Özay Akdoğan, basın mensuplarına, Dalyan'ın coğrafi konumuyla Ege Bölgesi'nin incisi olduğunu ifade etti.

Akdoğan, şöyle devam etti:

"21 kilometrelik Köyceğiz Gölü, nehir yoluyla Ege'ye akıyor. Dalyan Kanalı üzerinden geçerken tarihi yapılara ek olarak deniz kaplumbağaları, çamur banyoları, sıcak su kaynakları, balık türlerini de görmek mümkün. Yolculuğun sonunda ise dünyaca ünlü İztuzu Plajı'nda denize girilebiliyor. 

Labirent görünümlü sazlıklar arasında turistler, doyumsuz bir yolculuğa çıkıyor. Köyceğiz ve Dalyan'da toplam 491 tekneyle sezona hazırız. Günde yaklaşık olarak 5 bin kişi bölgeye geliyor. Bir sezonda 1,2 milyon ziyaretçiyi ağırlıyoruz. "Doğal hayatın kendini sakladığı önemli bir bölge"

Dalyan sazlıkları sayesinde nehir filtre ediliyor. Kanalda 2 bin 200 sazlığın bir araya geldiği deltayı görmek mümkün. Seyir yapan tekneler de labirent görünüme sahip sazlıkların arasından geçiyor. 

Sazlıklar yalnızca görsellik teşkil etmiyor. Sazlıklar aynı zamanda nehrin akciğeri, nehrin filtresi. Sazlıkların arasında yaşayan balık çeşitleri ve mavi yengeçler var. Özellikle de caretta carettaların bu bölgede yoğun bir şekilde olmasının en büyük nedeni ise onları besleyen mavi yengeçlerin sazlıklarda yaşaması ve besin kaynaklarını direkt olarak buradan karşılaması. Burası doğal hayatın kendini sakladığı önemli bir bölge. Bu da bölgeyi çok daha cazip bir hale getiriyor.

Mart ayından kasım ayı sonuna değin turlar devam ediyor. Bayramda ise bölgedeki otellerin büyük kısmı dolu. Turlara da rağbet gösteriliyor."

Yorumlar (0)