Gökyüzü tutkunlarının yeni rotası

Osmaniye'ye bağlı Düziçi ilçesinde yer alan Dumanlı Yaylası, sunduğu manzara ve uygun rüzgar şartlarıyla yamaç paraşütçülerince tercih ediliyor.

SEYAHAT 15.11.2023, 23:53 17.11.2023, 18:03 topcu
Gökyüzü tutkunlarının yeni rotası

Fotoğraf ve doğa tutkunlarının özellikle sonbahar mevsiminde ziyarette bulunduğu 1.800 metre rakımdaki yaylanın 1.100 rakımlı noktasında yamaç paraşütü sporu için havalanma bölgesi yapıldı.

Buraya Osmaniye'den ve diğer kentlerden gelen sporcular, Aslantaş Barajı'nın manzarası eşliğinde uçuş gerçekleştiriyor. Sporcular, bahse konu manzaranın akabinde Düziçi merkezi üzerinde uçarak ilçede belirlenen bölgeye iniş yapıyor. 

Dumanlı Yaylası, Mersin ve Adana'nın çok sayıda noktasında yamaç paraşütü sporu yapılabilmesinin akabinde bölgede bu sporu yapanlar tarafından tercih ediliyor.

Türkiye Hava Sporları Federasyonu Osmaniye İl Temsilcisi Alçı, basın mensuplarına, Dumanlı Yaylası'nın yamaç paraşütü sporu yapmak için çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

Bölgenin uçuş için uygun şartlar sağladığını söyleyen Fevzi Turan Alçı, "Halihazırda uçuş alanımızın bakıma gereksinimi var. İniş alanımızda sorun yok fakat kalkış alanımızın bakım görmesi lazım. Eğer bu bakımlar yapılırsa sporcular bölgeye çok daha yoğun ilgi gösterirler." diye konuştu. 

Alçı, bölgenin yalnızca rüzgar bakımından değil görsel olarak da ilgi çektiğini aktararak, "Burası pek çok yerdeki kalkış alanlarını kıskandıracak bir yer olabilir. Halihazırda özellikle bölgemizdeki sporcuların ilgisi bir hayli fazla. Buraya ufak bir bakım yapılırsa bütün Türkiye'den buraya uçuş için gelineceğine olan inancım tam." dedi. Sporcular yaylayı beğendi

Gaziantep'ten uçuş yapmak için gelen Gökhan Demir, alanı beğendiğini ve burada uçmaktan büyük zevk aldığını kaydederek, "Bir senedir Gaziantep'te uçuyorum. Burası bana çok daha güzel geldi, potansiyeli yüksek. Uçuştan çok zevk aldım ve yeniden gelmeyi düşünüyorum." ifadesine yer verdi.

Cihan Akpınar ise bölgeye ikinci defa geldiğini söyleyerek, "Bölgenin potansiyeli çok fazla. Uçtuğumuz tepe kente hakim, manzarası harika. Çok sayıda ile ve ilçeye yakın bir noktada, yani güzel bir tanıtımla çok daha fazla katılım sağlanabilir. Uçuş olarak da iyi. Tepe eğer güzel bir şekilde işlenirse ve küçük bir emek harcanırsa katılımın çok daha fazla olacağına olan inancım tam." sözlerini sarf etti. 

Mustafa Kurt da bölgede sene içinde hava durumunun uygun olduğu bütün zamanlar uçuş gerçekleştirilebildiğini anlatarak, şu ifadeleri paylaştı:

"Bölgedeki diğer yamaç paraşütü uçuş noktalarından farkı öncelikle benzersiz manzarası. Buranın avantajlarından biri kent üzerinde uçulması. Diğer yerlerdeki uçuş alanlarımız kentten uzakta, insanların göremediği yerlerde. Pilotlar, buradan kalkış gerçekleştirdiğinde insanların ve kentin üzerinde uçabiliyor. İnsanlar balkondan çıkıp seyredebiliyor, o derecede güzel bir yer. Kent üzerinde uçmak, pilotlara apayrı bir zevk veriyor. Rakım bir hayli yüksek olduğundan, mesafe yarışları için de uygun bir bölge."

Yorumlar (0)