Gezginlerin Gümüşhane'deki ilk rotası

Doğu Karadeniz'in en önemli turizm destinasyonlarını barındıran Gümüşhane'ye bağlı Torul ilçesi, senenin dört mevsimi gezginlerin rotasında bulunuyor.

SEYAHAT 08.11.2023, 21:59 topcu
Gezginlerin Gümüşhane'deki ilk rotası

İran-Trabzon transit yolu üzerinde, Harşit Çayı'nın kenarında kurulu ilçe, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Limni Gölü, Karaca Mağarası ve cam seyir terası gibi turizm destinasyonlarına da ev sahipliği yapıyor.İlçe kuş bakışı seyredilebiliyor


240 metre yüksekteki kayaların üzerine yapılan, Torul'un kuş bakışı seyredilebildiği 90 metrekare büyüklüğündeki cam seyir terası, Karaca Mağarası ve Limni Gölü'ne yakınlığıyla da tercih ediliyor.Karaca Mağarası dikkat çekiyor


Bu çerçevede rotayı Karaca Mağarası'na çevirenler, örneklerine pek az rastlanan motif ve renklerin mağaraya yoğun ilgi gösteriyor.

Mağara, beyaz renkte sütunlar, dikitler, sarkıtlar, bayrak şekilleri, org desenli duvarlar, mağara incileri ve çiçekleri, perde damla taşları, traverten basamakları ve havuzlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.Tabiatın içinde vakit geçirme olanağı


Yöreye gelenler ayrıca Artabel Gölleri Tabiat Parkı ve Limni Gölü'nü de ziyarette bulunarak, tabiatın içinde vakit geçirme, foto safari ve trekking yapma olanağı buluyor.

Bozulmamış tabiatı ve bitki örtüsüyle görülmeye değer olan Limni Gölü Tabiat Parkı, etrafındaki köknar, ladin ve sarıçam ormanlarıyla öne çıkıyor.

İlçenin turizm aksında gezintiye çıkanlar, 3 bin 331 metre yükseklikteki Abdal Musa Tepesi'nin eteklerinde yer alan Artabel Gölleri Tabiat Parkı'nı da ziyarette bulunarak, birbiri ardına sıralanan şelaleleri ve 21 buzul gölü görme fırsatı yakalıyor.

Yorumlar (0)