Doğu’nu incisi, yüzeyi donan Çıldır Gölü’nden eşsiz manzaralar…

Ardahan ve Kars’ın il sınırları içerisinde yer alan ve Doğu Anadolu’nun ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü’nün yüzey tamamen dolu. Gezmeye gelenler, yürüyüş yapanlar, atkı kızak gezileri… İşte Doğu’nun incisi gölden eşsiz manzaralar…

SEYAHAT 01.12.2020, 15:53 02.12.2020, 17:23
Doğu’nu incisi, yüzeyi donan Çıldır Gölü’nden eşsiz manzaralar…

123 metrekarelik alanıyla Doğu Anadolu’nun incisi haline gelen ve fotoğrafik manzarasıyla bol ziyaretçisi olan Çıldır Gölü, resmen dondu. Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası, her kış olduğu gibi Doğu Anadolu’yu da etkisi altına aldı. 


Bölgedeki etkisi olukça yüksek olan soğuk hava, gölü tamamen dondurdu. Havası sıfırın altında 10 dereceleri gören Doğu’nun en büyük ikinci gölünde bunu fırsat bilen ziyaretçiler, göl yüzeyinde yürüyüp fotoğraf çektirmeye başladı. 


Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Taşbaşı köyünün mevkiinde yer alan gölde, ayrıca atlı kızak gezileri de yapılıyor. Ayrıca tıpkı Eskimolar gibi ziyaretçiler, yüzeydeki buzu kıp ağ ve ya olta tutarak gölden balkı da tutuyorlar.
 


 

Çıldır Gölü’nün yüzey tabakası 30 santime kadar dondu


Dondurucu soğuklardan kaynaklı gölün Taşbaşı’nda yer alan yüzeyi, 30 santimetre kadar kalınlığa ulaştı. Doğu Anadolu’nun Van Gölü’nden sonra ikinci büyük gölü olan Çıldır’da Koronavirüs salgını nedeniyle ziyaretçiler maske takıp, sosyal mesafeye de dikkat ediyorlar. Gölün buz yüzeyine çıkıp yürüyen ziyaretçiler ise heyecan ve manzara keyfini doyasıya yaşıyorlar. 


Donan gölün tarafında yapılan atlı kızakçılık da, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Gölün kış turizminde yerli ve ya yabancı ziyaretçilerin uğrak yeri de haline getiren kızaklara, sosyal mesafeden dolayı en fazla iki kişi alınabiliyor.
 Dere ve pınarlar tarafından beslenen Çıldır Gölü’nün tek çıktısı ise, Arpaçay kolu olan Telek Çayı’dır. Gölde en çok yakalanan balık türü ise Sazan balığı oluyor. Tarihte lav akıntısı ve bir moloz mahrutu tarafından oluşan gölün etrafında, ağırlıklı olarak hayvancılık da yapılıyor.
 

Yorumlar (0)
16
açık