Diyarbakır – Batman arasında konforlu yeni tren seferleri başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Diyarbakır ve Batman arasında hizmet veren tren setlerinin yenilenerek sefer sayılarının da artırıldığını duyurdu. Daha konforlu ve rahat koltukların yer aldığı trenlerle günde karşılıklı olarak 4 sefer düzenlenecek.

SEYAHAT 06.05.2022, 13:02 08.05.2022, 09:37 Tayfur Bal
Diyarbakır – Batman arasında konforlu yeni tren seferleri başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dün gerçekleştirdiği bir açıklamada Diyarbakır ve Batman arasındaki bölgesel trenlerin günlük 240 koltuk kapasiteli 4 sefere çıkartılacağını açıkladı. Bölgesel trenlerdeki konforun artırılması kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte 262 kapasiteye sahip 4 vagonlu DMU setleri de hizmete açıldı. Saatler 9:00’ı gösterdiğinde Diyarbakır’daki ilk seferler başlatıldı.

Günde karşılıklı olarak 4 sefer yapılacak

AK Parti MKYK Üyesi Alaattin Parlak bu gelişmenin bölge halkı için oldukça önemli olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı son dönemde oldukça önemli işlere imza attı. Bugün de Diyarbakır ve Batman arasında daha konforlu hale gelen ulaşımı burada başlatmış bulunmaktayız. Günde karşılıklı olarak 4 sefer yapılmış olacak. Diyarbakır ve Batman’ın birbirleri ile karşılıklı olarak oldukça önemli kültürel ve sosyal bağları bulunuyor. Batman’daki nüfusun bir kısmı Diyarbakır’da yaşıyor bu nedenle günlük olarak seyahat etme gibi bir durumları ortaya çıkıyor. Burada bakanlığımız tarafından hem buradaki sefer sayılarının artırılması hem de ulaşımın daha konforlu hale gelmesi için yapılan bu çalışmayı memnuniyetle karşılıyoruz. Buradaki ulaşım imkanları Diyarbakır’ın kültürel ve turizm değerlerine oldukça katkıda bulunacak. Zira özellikle hafta sonlarında burada yaşayan insanların Diyarbakır’a gidip gelebilmesi oldukça önem taşıyordu. Dün bakanımızın yaptığı açıklama sonrasında bugün ilk seferin yapılmasını oldukça memnuniyetle karşılıyoruz. Diyarbakır halkına verilen bu hizmetten ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.

Çalışanlarla birlikte 268 kişilik kapasiteye sahip

Diyarbakır GAR Müdürü Kenan Atlı yeni trenlerin 4 vagondan oluştuğunu ve çalışanlar ile birlikte 268 kişilik kapasiteye sahip olduğunu vurgulayarak ilk trenin 09:00’da harekete başlayarak 11:28’de Batman’a ulaştığını açıkladı. Diyarbakır’da yaşayan bir vatandaş olan Cihat Toprak da ulaşımın en sağlıklısı ve güvenlisinin tren yolculukları ile yapıldığını vurgulayarak yeni eklenen konforlu trenlerin buradaki halkın refahını artıracağını belirtti.

Öğrencilerin ilgisini çekiyor

Batman’da öğrenci olan ve Diyarbakır’da yaşayan Melike Bulut ise yeni trenin konforlu ve rahat olmasının dışında ucuz olması sebebiyle de öğrencilerin tercih edeceği bir ulaşım yöntemi olacağını belirtti. otobüslerle her hafta gidiş geliş yapmanın daha pahalı olduğunu söyleyen Melike Bulut yeni trenlerin eski trenlere kıyasla daha konforlu olduğunu ve ferahlamış bir görünüme kavuştuğunu dile getirdi.

“Aile ortamı için oldukça uygun”

Batman’da yaşayan ve her hafta trene bindiğini vurgulayan Hakkı Karadeniz ise yeni eklenen trenlerin aile ortamı için oldukça uygun bir yapıya sahip olduğunu dile getirdi. Hakkı Karadeniz sözlerine şu şekilde devam etti:

Batman’da oturuyorum ve her hafta tren yolculuğu yapıyorum. Yeni gelen trenler biraz daha güzel ve farklı. Koltukları çok daha geniş ve eski trenlere kıyasla çok daha rahat. Lavabosu ve el yıkama yerleri çok güzel olmuş. Herkese çok teşekkür ediyoruz.

Diyarbakır Valisi Karaoğlu sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamalarda bulundu:

Ulaştırma bakanlığımız vatandaşlarımızın özgürce seyahat etmesini sağlayacak bir projeye daha imza attı. Başta Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımız adına şükranlarımızı arz ediyorum.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu