Çoban tesadüfen bulmuştu... Onaylandı

Denizli’ye bağlı Çameli ilçesindeki bir çobanın dağlık alana küçükbaş hayvanlarının kaçması sebebiyle tesadüfen bulunan Emecik Kanyonu'nun, Türkiye'nin doğa turizmine kazandırılması adına proje hazırlandı. Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından onaylanan projeyle birlikte kanyonun yabancı ve yerli turistlerin uğrak noktalarından biri olması öngörülüyor.

SEYAHAT 09.05.2022, 20:47 10.05.2022, 17:40 Koray
Çoban tesadüfen bulmuştu... Onaylandı

Denizli kenti doğa turizmi yönünden kanyonları ile göz doldurmayı sürdürüyor. Son dönemlerde keşfedilen kanyonlar, doğa turizmine katkı sağlamak için art arda kazandırılıyor. 

Çameli ilçesindeki bir çobanın bölgeye küçükbaş hayvanlarının kaçmasıyla tesadüf eseri bulunan Emecik Kanyonu’nun, ülkemizin doğa turizmine kazandırılması amacıyla proje hazırlandı. Söz konusu proje, Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından onaylandı. 

Kaymakam Yenigün'den açıklama

Kaymakam Kerem Yenigün, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada; “Emecik Kanyonu'nun konforlu ve güvenli bir şekilde ziyaretçilere açılabilmesi için proje ihalesi tamamlanmıştır." dedi. 

3 kilometre uzunluğunda

Akdeniz ve Ege bölgesinin en güzel kanyonlarından biri olarak gösterilen Çameli’ndeki Emecik Kanyonu, bahse konu proje ile birlikte konforlu ve güvenli bir hale getirilecek. Emecik Kanyonu ortalama 4 ila 5 saat süren 3 kilometre uzunluğundaki bir güzergahta bulunuyor. Kanyonda yürüyüş süresince birbirinden güzel şelaleler görmek mümkün. Kanyondaki tatlı su kaynaklarında yengeç ve çay balıkları gibi hayvanlar yaşıyor. Yürüyüş yapanların yaklaşık olarak 3 saatini alan vadinin, turistlerin uğrak noktalarından biri olması bekleniyor. Emecik Kanyonu, bahse konu proje ile birlikte daha verimli bir hale getirilecek. 

2015'te şans eseri bulunmuştu

Kanyon, 2015'te tamamen tesadüf eseri, bölgedeki bir çobanın küçükbaş hayvanlarının bu bölgeye kaçması ile gerçekleştirilen arama faaliyetlerinde bulunmuştu. 

Yorumlar (0)
15
az bulutlu