Binlerce yarasayı barındırıyor: Turistlerin ilgi odağı oldu

Kırklareli'nde yeraltı göl ve nehirlerinin yanı sıra devasa dikit, sarkıt ve sütunların bulunduğu mağarayı 1 milyonu aşkın turistin ziyaret etmesi tahmin ediliyor.

SEYAHAT 15.08.2022, 00:50 15.08.2022, 16:36 Koray
Binlerce yarasayı barındırıyor: Turistlerin ilgi odağı oldu

Trakya'nın turizme açık yegane mağarası olan ve çok sayıda yarasayı barındıran Dupnisa Mağarası ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

2003 yılında turizme açıldı

Kırklareli'ne bağlı Demirköy ilçesinde bulunan Sarpdere köyünde yer alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kırklareli İl Özel İdaresi'nin müşterek faaliyetleri doğrultusunda 19 sene evvel turizme açılan Dupnisa Mağarası, binlerce yarasaya da ev sahipliği yapıyor.

Birbirine bağlı olan üç bölüm ve iki kattan oluşan galerinin giriş kısmı olan sulu mağara, senenin her dönemi turizme açık tutulurken, kuru mağara ise yarasaların üremeleri için her sene altı ay kadar ziyarete kapatılıyor.

Sıcaklık 10 dereceye kadar düşüyor

'Doğal klima' olarak isimlendirilen mağaranın giriş kısmında sıcaklık 10 ila 12, kuru mağarada ise 15 ila 17 santigrat derece arasında değişiyor.

Hava sıcaklıklarının bir hayli arttığı temmuz ve ağustos aylarında mağarayı ziyarette bulunanların sayısında artış gözleniyor.

Yarasalar haricinde 'kavuşamayan eller'e benzetilen sarkıtlar da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu