'Anadolu Duvarı' turizme kazandırılacak

Vali Yılmaz Şimşek, Sivas'a bağlı İmranlı ilçesinde yer alan ve Çin Seddi'ni anımsatan 'Diş Kayalıkları'nın turizme kazandırılması amacıyla çalışma yapılacağını açıkladı.

SEYAHAT 03.08.2023, 18:20 Koray
'Anadolu Duvarı' turizme kazandırılacak

Sivas Valiliği tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, Vali Şimşek, bölgede incelemeler yaparak, 'Diş Kayalıkları' ile ilgili akademik faaliyet yürüten Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ve diğer öğretim görevlilerinden bilgi edindi. 

Yılmaz Şimşek, 'Diş Kayalıkları'nın keşfedilmeyen, pek fazla gün yüzüne çıkarılmamış ve gizli kalmış çok önemli jeolojik yeryüzü biçimi olduğunu vurguladı.



"Çin Seddi'ni anımsatıyor"

Jeomorfosit özelliği de taşıyan bölgenin Çin Seddi'ni anımsattığının altını çizen Şimşek, "Burası yaklaşık olarak beş kilometre uzunluğa sahip. Biz burayı 'Anadolu Duvarı' şeklinde adlandırıyoruz, yöresel tabiriyle 'Diş Kayalıkları' da deniyor. Hedefimiz öncelikle bu önemli dünya mirasını koruma altına almak ve bizden sonraki nesillere aktarabilmek." yorumunu yaptı.

Tabiat harikası 'Diş Kayalıkları'nı uluslararası ve ulusal seviyede tanıtmak istediklerini kaydeden Vali Şimşek, "Allah'ın izniyle üniversitelerimizin ve hocalarımızın ortaya koyacakları akademik raporlara göre bir yol haritası belirleyeceğiz ve buranın tanıtılmasına dönük faaliyetlerimize hız vereceğiz." dedi.

Vali Şimşek, turizm sektörünün yalnızca kum ve denizden ibaret olmadığını vurgulayarak, şu sözleri sarf etti:

"Turizm çeşitleniyor, turistler artık doğa turizmine yönelim gösteriyor ve doğa turizmi de öne çıkıyor. Burada çok önemli bir turizm potansiyeli söz konusu, Sivas ve Türkiye turizmine kazandırmayı amaçlıyoruz. Akademik faaliyetler, bizim bu yönde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlere yön verecek. Gümüşhane Üniversitesi Rektörümüz Zeybek’e bu çok önemli değeri akademik faaliyete husus ettiği için teşekkürlerimi iletiyorum. Yine Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden hocalarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Allah'ın izniyle ülkemiz, ilimiz için bir destinasyon keşfedilecek. Bütün yurttaşlarımızı doğal güzelliği olan jeolojik yeryüzü şeklini görmeye çağırıyorum."



"Doğa turizmi yaygınlaşıyor"

Zeybek ise turizm sektörünün elde edilen gelir, turist sayısı ve konaklamadan ibaret olmadığını kaydetti.

Doğa turizminin daha da yaygınlık kazandığını vurgulayan Zeybek, "Türkiye'de son dönemlerde turizm politikalarında iki türlü değişim olduğunu görebiliyoruz. Daha evvel senenin belirli dönemlerinde olan turizm yoğunluğu aktivitesi bir yandan senenin tamamına yayılırken bir yandan da mağara, yayla, kaplıca gibi alanlar sektöre dahil edildi." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)