3 bin yıllık tarihiyle Frigya’ya, 2021 yılında 1 milyon turist hedefi!

Afyon’a yaklaşık 121 kilometre uzaklıkta yer alan doğal tarihi cennet Frigya Vadisi, ziyaretçilerini bekliyor. 3 bin yıllık tarihiyle, bünyesinde 506 kilometrelik bir yürüyüş yolu barındıran Frig Vadisi’ne 2021 yılında 1 milyon turist gelmesi hedefleniyor.

SEYAHAT 07.02.2021, 14:10
3 bin yıllık tarihiyle Frigya’ya, 2021 yılında 1 milyon turist hedefi!

Afyon il merkezine 121 kilometre uzaklıkta yer alan ve İhsaniye ilçesine de bağlantıları bulunan Frig Vadisi, doğan güzelliğiyle büyülüyor. Bölgeye 10 mliyon liranın üzerinde yatırımlar yapan Afyonkarahisar Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgede yeni projeler hedefliyor.  Bünyesinde 506 kilometrelik bir yürüme yol barındıran Frigya yakınındaki Döğer beldesi, Ayazini, Demirli ve Bayramaliler köylerinde yeni turizm destinasyonları oluşturuldu.

Yeni projelerle beraber, Frigya’da turizm patlaması hedefleniyor

Bölgede "Ayazini Turizm Köyü", "Emre Gölü ve Frig Medeniyet Bahçesi Projesi" çalışmaları için inşaat çalışmaları olağanca hızıyla sürüyor. Ayrıca bölgede sıcak hava balonuyla beraber gezi planlamaları da yapılıyor. 2021 yılı içerisinde projelerin tamamlanmasıyla beraber bahar ve yaz aylarında kısıtlamaların aşıyla beraber azalması sonucunda bölgede turist patlaması yaşanması bekleniyor.

Tarihi 3 bin yıl önceye dayanan Frigya, Sakarya Irmağı ile Büyük Menderes'in yukarı çığırları arasında kalan bir vadi olarak dikkat çekiyor. Frşglilerin bulması ve yaşamalarıyla beraber adını da onlardan alan vadi, bünyesinde kiliseler, kral mezarları ve tarihi birçok önemli kalıntı bulundurmaktadır. Vadi, Afyon’un yanında Eskişehir ve Kütahya’ya da sınır olarak yakındır.

Oyma kaya mezarları ve peribacaları ile Frigya, turistlerin ilgisini çekiyor

Tarihi yapısı ve kalıntılarıyla ikinci bir Kapadokya olarak belirtilen Frigya; oyma kaya mezarları, peribacaları, kilise, şapel ve anıt abideleriyle beraber birçok yerli ve yabancı turistin ilgisin çekiyor. İhsaniye Kaymakamı Semih Doğanoğlu ve Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ise, Frigya’daki turizmin tanıtılması ve arttırılması için ciddi çalışmalar yürütüyor. Doğanoğlu ve Çiçek, 2020 yılında 250 bin turist ağırladıklarını belirtirken, 2021 yılında ise 1 milyon turistin bölgeye gelmesini hedeflediklerini söyledi. Çevre bölgelerde yaşayan halkın da, vadinin turizm açısından kalkınması için destek verdikleri de sözlere eklendi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu