3 bin rakıma 'buzul gölü' yolculuğu

Tunceli'ye bağlı Pülümür ve Ovacık ilçelerine tatil yapmaya gelen doğa tutkunları, karların erimesiyle birlikte meydana gelen buzul göllerini görebilmek 3 bin metre rakımlı bölgeye tırmanıyorlar.

SEYAHAT 04.07.2023, 18:13 Koray
3 bin rakıma 'buzul gölü' yolculuğu

Meşe ormanlarının ve sarp dağların arasında kurulu Tunceli, el değmemiş tabiatı, kültürü ve tarihi mekanlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Pülümür ve Ovacık da yaz mevsiminde buzul gölleri, yaylaları, su kaynakları ve serin havasıyla turizmi canlandırıyor.

Havaların iyileşmeye başladığı ilçelerde şu sıralar, karların erimesiyle birlikte yaklaşık 3 bin rakımda meydana gelen buzul gölleri ilgi görüyor.

Çevre kentlerden günübirlik turlarla Pülümür ve Ovacık'a gelen gezi grupları, rotalarını Buyer, Hel, Mercan ve Munzur dağlarına çevirerek göllere yürüyüş yapıyor.

Saatler boyunca süren yolculuğun sonunda doğaseverler, bölgedeki göllere ulaşarak el değmemiş doğanın arasında keyifli zaman geçirip kentin stresinden uzaklaşıyor.

Sıcak havadan bunalan bazı doğa tutkunları da göllerde yüzerek serinliyor."Yükseklerde tabiat daha yeni canlanıyor"

Doğa tutkunlarından Vedat Aldemir, basın mensuplarına, kentin el değmemiş pek çok noktasının olduğunu dile getirdi.

Tunceli'nin güzellikleriyle ilgi çektiğini ifade eden Aldemir, "Ovacık ve Pülümür'de gezilebilecek çok güzel buzul gölleri var. Bu noktalarda, profesyonel turist rehberlerinin eşliğinde gezilerin yapılması için faaliyetler yürütülmeli. Yoksa diğer türlü insanlar rastgele gelerek tabiata zarar verebiliyor." diye konuştu.

Kentte çok sayıda buzul gölünün olduğunu aktaran Aldemir, "Kentin en büyük göllerinden biri olan Karagöl'e tırmandık. Parkuru bir hayli zordu ve gezimiz yaklaşık olarak altı saat sürdü. Geziye katılım gösterenler göl etrafında fotoğraflar çekerek manzaranın tadını çıkardı." dedi.

Murat Aygül ise Hozat ilçesinden Ovacık'a gezmek için geldiğini belirtti.

Kentin son dönemlerde turistlerin yoğun ilgisini çektiğinin altını çizen Aygül, "Uzun zamandan bu yana insanların buraya ziyaretleri çok sınırlıydı fakat yavaş yavaş hareketlenme başladı diyebilirim. Karagöl parkuru harikaydı ve hava koşulları da güzeldi. Yükseklerde tabiat daha yeni canlanıyor. İlkbahar ve kış mevsimlerini bir arada yaşadık." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)