Yemen'de kolera dalgası hızla yayılıyor

Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından yapılan açıklamaya göre, Yemen'de 4 ayda yaklaşık 10 bin kolera vakası görüldü.

Yemen'de kolera dalgası hızla yayılıyor

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen'de 4 ayda yaklaşık 10 bin kolera vakasının görüldüğüne dair açıklamada bulundu.

MSF Yemen Ofisi'nin Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamaya göre, Yemen'in çeşitli bölgelerinde MSF'ye bağlı sağlık kurumları, bu yılın ilk 4 ayında yaklaşık 10 bin kolera vakası tespit etti.

Açıklamada, Yemen'de sağlık sektörünün çöktüğü ve hastaların gereken sağlık hizmetini vaktinde alamadığı ifade edildi.

İnsani kriz korkunç boyutlarda

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar meydana geliyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri de Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor. 

Yemen'de çatışmalar yaklaşık 5 aydır devam ediyor. Çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz korkunç boyutlara ulaştı.

Temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenler, kolera başta olmak üzere salgın hastalıklara yol açıyor. 

Ülke açlık, kolera, çatışma ve hava saldırıları sonucunda büyük bir insanlık dramına sahne oluyor. 
 

Banu Fırıncılar

Banu Fırıncılar, 1995 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih bölümünü kazandı. Üniversite yıllarında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı ve çeşitli internet sitelerinde çevirmen olarak çalıştı. Aynı zamanda Orta Doğu Araştırmaları alanında seminerlere katıldı. Üniversiteden Ocak 2019’da mezun oldu ve şubat ayından beri Habernediyor.com’da editör olarak çalışıyor.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER