Uzmanlardan kritik uyarı: 400 bin kişi virüs kaptığından habersiz!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde esnetilen önlemlere ilişkin paylaşımda bulunarak, 400 bin kişinin virüs taşıdığından habersiz şekilde aramızda dolaştığını ifade etti. 

SAĞLIK 12.05.2020, 09:43 12.05.2020, 09:46
Uzmanlardan kritik uyarı: 400 bin kişi virüs kaptığından habersiz!

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan önlemlerin kısmen gevşetilmeye başlanması, kuaför ve AVM'ler gibi işletmelerin açılması üzerine kritik bir uyarıda bulundu. 

Prof. Dr. Ceyhan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) taşıyan 400 bin kişinin aramızda dolaştığına dikkat çekerek, yüksek risk grubunda bulunan sağlık personeli, kasiyer, garson, otobüs şoförü, berber, satış elemanı ve otel çalışanı gibi meslek sahiplerine test uygulanması gerektiğini belirtti. 

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Ceyhan, şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizde virüsü bulaştırabilecek, ancak kendisinde virüs bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan aramızda dolaşıyor. Bir araya toplanmaların arttığı bu günlerde en azından virüsü bulaştırma riski yüksek olan sağlık personeli, garson, kasiyer, berber, otobüs şoförü, otel çalışanı, satış elemanı gibi meslek sahiplerine, belirti olmasa bile test yapılması ve bulunanlara izolasyon yararlı olur."

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu