Uzmanlardan 'Grip olan, kendisini Kovidli kabul etsin' uyarısı

Tokat Devlet Hastanesi Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş, koronavirüs ve grip vakalarının karışabildiğine vurgu yaparak, "Grip semptomu olan herkesin, kendisini Kovid-19’a yakalanmış olarak kabul etmesini ve buna göre davranmasını istiyoruz" sözlerini kullandı.

SAĞLIK 04.01.2022, 14:58 04.01.2022, 15:07 Ömer Aksan
Uzmanlardan 'Grip olan, kendisini Kovidli kabul etsin' uyarısı

Türkiye'de geçtiğimiz yıl kış aylarında neredeyse hiç görülmeyen grip vakalarının artması neticesinde hastanelerde yoğunluk yaşanmaya devam ediyor. Grip rahatsızlığı sebebiyle Tokat'ta da hastaneye başvuran kişi sayısında artış var. 

“Grip ve Kovidi ayıran bir kriter yok”

Tokat Devlet Hastanesi Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş, son dönemde Koronavirüs vakalarıyla beraber influenza ve grip vakalarında artış yaşandığına vurgu yaptı ve şunları söyledi:

“Grip semptomları kendini, ateş, yaygın kas ağrısı, baş ağrısı, üşüme, burun akıntısı, boğaz ağrısı,  halsizlik gibi semptomlarla gösteriyor. Kovid ile gribi ayırmak için bir net kriterimiz yok. Tek kriterimiz PCR testi. Bu semptomları gösterenlerin, Kovid’e yakalanmış gibi kendilerini izole etmeleri lazım. İzolasyondan kastettiğimiz; misafirliklere gitmemeleri, aile içi kişilerden bir süre uzak durmaları, kimseyle maskesiz görüşmemeleri. Tokalaşmaktan uzak kalmaları, ellerini sık sık yıkamaları, eğer mümkünse havlularını diğerlerinden ayırmaları. Bu tarz tedbirlerle grip semptomu gösterenlerin, Kovid’in ve gribin yayılmasını engellemesi gerek. Başlı başına grip bile bazı yaş gruplarında öldürücü olabiliyor”

“Grip olan, kendisini Koronavirüslü gibi kabul etsin”

Grip semptomu olan herkesin, kendisini Koronavirüslü kabul etmesini ve bu çerçevede davranmasını istediklerini belirten Savaş, “Grip ile Koronavirüsü ayırmak için PCR testi var. PCR testi pozitif olan bir hastada, bu kesin olarak Covid diyebiliyoruz. Bazı Kovid hastalarının testi negatif de çıkabiliyor. Bunu şimdi belirtmekte yarar var. Fakat elimizde net şu veya bu var gibi bir kriter yok” açıklamasını yaptı.

“Çocuğunuz gripse okula göndermeyin”

Grip vakalarında yüksek bir artış olduğunu ifade eden Savaş, “Mevsimsel anlamda beklediğimiz bir durumdu bu. Fakat tabii ki Kovid-19 ile beraber karışıyor. Bu sebeple, biraz daha dikkatli olmamız gereken bir dönemdeyiz. Yaklaşık olarak 400 hasta geliyor. Çocuğunuzda en ufak bir öksürük, burun akıntısı, ateş bile olsa lütfen okula yollamayın. Çünkü bu, oldukça hızlı bir grip yayılımına neden oluyor. Ve bu sebeple de toplu alanlar, salgının bitmesinin en büyük engeldir. Lütfen duyarlı olalım. Biz çocuğumuzu yollarsak yarın bir gün başka hasta bir çocuk da sizin çocuğunuzu hasta edebilir. Lütfen bunu unutmayın ve artık bu bilinci oluşturmamız lazım” sözlerine yer verdi.

Yorumlar (0)
22
açık