Uzmanından uyarı: O yaş aralığında diz kireçlenmesi sık görülüyor!

Diz kireçlenmesi konusunda risk altında olan bireyleri ele alan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hakan Dur, “Genellikle 50 yaş sonrası diz kireçlenmesi görülme sıklığı artar. Ancak geçirilmiş travma öyküsü olan, altta yatan romatizmal rahatsızlığı olan ve aşırı kilolu olan hastalarda daha erken yaşlarda görülebilir” dedi. Diz kireçlenmesinden nasıl korunur, neler iyi gelir, tedavileri neler? İşte detayları…

SAĞLIK 27.05.2024, 17:40 Melina Ay
Uzmanından uyarı: O yaş aralığında diz kireçlenmesi sık görülüyor!

Medical Park Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hakan Dur, diz kireçlenmesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Op. Dr. Dur, diz kireçlenmesinin, diz eklemini örten kıkırdak yapının zamanla yıpranması sonucu kemik yapıların birbirine sürtünmesiyle ortaya çıkan, ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olan bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

“Kıkırdağın aşınmasına yol açar”

Diz kireçlenmesinin nedenlerine değinen Dur, “Diz kireçlenmesinin kesin sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, travmalar, anatomik bozukluklar, yaşlanma, romatizmal hastalıklar, aşırı kilo ve genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Bu etkenler zamanla eklem yüzeyindeki kıkırdağın aşınmasına yol açar” dedi.

Dur, diz kireçlenmesinin belirtilerine değinerek, “Ağrı, hareket kısıtlılığı ve bacaklarda şekil bozukluğu gibi durumlar görülebilir. Özellikle ağrılar, hareketle birlikte artış gösterebilir” şeklinde konuştu.

Teşhise yardımcı 2 unsur var

Op. Dr. Dur, diz kireçlenmesine tanı konma sürecini şöyle açıkladı:

“Hekimin hasta muayenesi sırasında eklem hareketlerinin kısıtlı olması ve ağrı belirtilerinin tespit edilmesi teşhiste yardımcıdır. Muayene sonrasında basarak çekilen iki yönlü diz grafisi ve gerektiğinde MR tetkiki ile tanı konur.”

“50 yaş üstünde görülme sıklığı artar”

Op. Dr. Dur, diz kireçlenmesi için risk faktörlerine dikkat çekerek, “Genellikle 50 yaş sonrasında hastalığın görülme sıklığı artar. Ancak geçirilmiş travma öyküsü olan, altta yatan romatizmal rahatsızlıkları bulunan ve aşırı kilolu hastalarda daha erken yaşlarda da görülebilir” ifadelerini kullandı.

Diz kireçlenmesinden nasıl korunur?

Diz kireçlenmesinden korunma yöntemlerine de değinen Dur, “Aşırı kilodan kaçınmak, uzun süre diz üzerinde veya çömelerek iş yapmaktan kaçınmak, diz çevresi kasları güçlendirici egzersizler yapmak ve altta yatan romatizmal rahatsızlıkların tedavisini sağlamak korunmada büyük önem taşır” açıklamalarında bulundu.

Diz kireçlenmesine neler iyi gelir?

Diz kireçlenmesine iyi gelen yöntemlere değinen Op. Dr. Dur, “Öncelikli olarak kireçlenmenin oluşmasını önleyen korunma önlemlerine dikkat etmek gerekir. Bunun dışında, ağrıların hafiflemesi için doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlar ve sıcak uygulama faydalıdır. Düzenli egzersizler ve bacak kaslarını güçlendirme çalışmaları da rahatsızlığın ilerlemesini yavaşlatır. Ayrıca, glukozamin ve kolajen takviyelerinin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığına dair çeşitli yayınlar bulunmaktadır” diye konuştu.

Diz kireçlenmesinin tedavileri neler?

Tedavi yöntemlerini anlatan Dur, sözlerine şöyle devam etti:

“Tedavi prensipleri hastalığın evresine göre değişiklik gösterir. Erken dönem kireçlenmede kilo verilmesi, egzersizler ve ağrı kontrolü için fizik tedavi protokolleri ile ağrı kesiciler kullanılır. Orta dönem kireçlenmelerde ise ek olarak PRP, kök hücre ve eksozom tedavileri etkili olabilir. İleri evre kireçlenmede ise tedavi daha çok cerrahi yöntemleri içerir. Yüksek tibial osteotomi veya total diz artroplastisi ameliyatları bu duruma örnek olarak verilebilir.”

Yorumlar (0)