Uzmanından önemli uyarı: “Anne adayları aşılarını tamamlasın”

Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, koronavirüsün yeni bir zirve yapmaya hazırlandığı bugünlerde anne adaylarına önemli uyarılarda bulundu. Tekin, hamileliğin son 3 ayına gelmeden anne adaylarının iki doz mRNA aşılarının mutlaka yapılmış olması gerektiğinin altını çiziyor

SAĞLIK 24.09.2021, 17:01 24.09.2021, 17:13
Uzmanından önemli uyarı: “Anne adayları aşılarını tamamlasın”

Hafta başında Bilim Kurulu Toplantısı’nda alınan kararlarını yazılı olarak açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun gerekli değerlendirmeleri yaparak bağışıklık sistemi zayıf olan vatandaşların aşılarını tamamlamak için özel bir çalışma yürüttüklerini açıklamıştı. Ayrıca gebelerin son günlerde hastalığa daha sıklıkla yakalandığını tespit ettiklerini ve en kısa zamanda aşı olmaları gerektiğini de sözlerine eklemişti.

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin de dünya çapında konuyla ilgili olarak birçok araştırmanın yapıldığını ve anne adaylarının herhangi bir sıkıntı yaşayabileceğine dair veriye rastlamadıklarından bahsetti. Son günlerde özellikle Delta varyantının giderek yaygınlaşması ile virüsün hamile hastalarda yoğun bakıma yatış ve ölüm oranlarında ciddi artışlar gözlemlediklerini ifade etti.

Yapılan uluslararası çalışmalardaki araştırmaların sonuçlarına göre, mRNA aşılarının gebelikte olumsuz bir duruma neden olmadığı, bebek için bir risk oluşturmadığının bilimsel verilerle kanıtlandığını açıkladı. Bu gelişmelerin de kendi rehberlerinde yer aldığını vurguladı. Tekin hamilelerin son 3 ayına ulaşmadan mutlaka iki doz mRNA aşılarının tamamlamalarının virüsle mücadelede çok önemli faydalar sağlayacağının altını çizdi. Aksi takdirde son 3 ayda covid’e yakalanmaları halinde solum ve zatürre başta olmak üzere zaman zaman hayati tehlikelere kadar uzanan büyük risklerle karşılaşabileceklerini hatırlattı.

Anne adayların antikorları bebeğe geçiyor

2 doz aşının tamamlanarak antikor üretecek seviyelere gelindiğinde bebeğin de doğduğu andan itibaren bebeğe aktarabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Tekin, Anne vücudunda oluşan antikorların hem göbek kordonunda hem de anne sütünde özellikle 4 haftanın ardından zirveye ulaştığının da anlaşıldığı belirtildi.

Şu an görevli olduğu Ankara Şehir Hastanesi’nde 13 tane aşı olmamış anne adayının da yoğun bakımda tedavi gördüğünü açıklayan Özlem Moraloğlu Tekin,iki doz Sinovac aşısı olan bir hemşirenin bile hastalığı hafif bir şekilde atlattığını söyledi. Aşının virüsü tamamen korumadığını ancak enfeksiyonun hafif geçirilmesini sağladığını ifade etti.

Influenza mevsiminin gelmesiyle anne adaylarına influenza aşısı olmasını da öneren Tekin, anne adaylarına koronvirüs aşısıyla influenza aşısı arasında 2-3 hafta ara olması gerektiğini de anlattı.

Yorumlar (0)