Uzman doktor uyardı: Sessiz katil olarak nitelendiren hastalığa dikkat!

Sessiz katil olarak bilinen hastalığın Türkiye'de 30-40 yaş üstü bireylerde görülme olasılığının daha yüksek olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Sönmez, "Hastalık bazen hiç semptom vermeden organ hasarlarına yol açması nedeniyle sessiz katil olarak nitelendirilir” dedi.

SAĞLIK 12.06.2024, 23:38 14.06.2024, 15:00 Melina Ay
Uzman doktor uyardı:  Sessiz katil olarak nitelendiren hastalığa dikkat!

Kocaeli'de bir hastanede görev yapan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Sönmez, hipertansiyon hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Hipertansiyonu, “kan basıncının normal seviyelerin üzerinde olması durumudur” şeklinde açıklayan Sönmez, “Kan basıncı, kanın arterlerin duvarlarına uyguladığı güçtür ve iki ölçümle ifade edilir. Sistolik basınç (kalp kasıldığında arterlere uygulanan en yüksek basınç) ve diyastolik basınç (kalp gevşediğinde arterlerdeki en düşük basınç). Bu iki değer, halk arasında büyük tansiyon ve küçük tansiyon olarak bilinir” ifadelerini kullandı.

Dr. Sönmez, Türkiye'de 30 yaş üstü bireylerin yaklaşık yüzde 30'unda, 40 yaş üstü bireylerin ise yaklaşık yarısında hipertansiyon görüldüğünü belirtti. Sönmez, "Bu hastalık bazen hiçbir belirti göstermeden organ hasarlarına yol açabildiği için 'sessiz katil' olarak adlandırılır. En yaygın belirtiler arasında baş ağrısı (özellikle başın arkasına vuran tarzda), baş dönmesi, gözlerde kızarıklık, burun kanaması, yüz kızarması ve gece sık idrara çıkma bulunur” açıklamalarına yer verdi.

Anlık stres ile kan basıncı yükselebilir

Hipertansiyon tanısında doktor kadar hastanın da sorumlulukları olduğunu vurgulayan Sönmez, "Birçok hastalık laboratuvar testleri ve radyolojik incelemelerle teşhis edilebilirken, hipertansiyon teşhisi ev ve ofis ortamında yapılan haftalık tansiyon ölçümlerinin ortalamasına dayanır. Normal kan basıncı değerleri 90/60 ile 120/80 arasında olmalıdır. Anlık stres ve fiziksel aktivite sırasında kan basıncının, sempatik sistemin devreye girmesiyle yükselmesi normaldir. Ancak bu yükselme kısa süreli olup genellikle tedavi gerektirmez” şeklinde konuştu.

Yaşam tarzına dikkat edilmeli

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Sönmez, artmış kan basıncının 120-139/80-89 aralığında olduğunu belirterek, bu hasta grubunun da hipertansiyon hastaları gibi yakından takip edilmesi ve yaşam tarzı değişiklikleri yapması gerektiğini ifade etti. Sönmez, ek risk faktörleri (diyabet, kalp-damar hastalıkları, böbrek yetmezliği gibi) mevcutsa ilaç tedavisine başlanabileceğini söyledi. Ayrıca, hipertansiyon durumunda, hastanın istirahat halindeyken bile kan basıncının 140/90'ın üzerinde olduğunu ve ilaç tedavisinin yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte planlanması gerektiğini vurguladı. Yaşam tarzı değişikliklerinin kan basıncının yükselmesinde büyük rol oynadığını söyleyen Sönmez, egzersiz, kilo verme, stres yönetimi, tuz kısıtlaması, sigarayı bırakma, alkol tüketimini azaltma ve DASH diyeti gibi unsurlara dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi. Öte yandan Sönmez açıklamasına, “Kan basıncının 180/120'nin üzerinde olduğu hipertansif krizin acil tedavi gerektirir. Bu durumda hastanın mümkünse acil servise başvurması lazım” sözlerini ekledi.

Yorumlar (0)