Uzman doktor açıkladı: Bayramda et nasıl pişirilmeli?

Yeni kesilen kurban etinin sert bir yapıya sahip olduğu için pişirme ve sindirimde sorunlar oluşturabileceğini aktaran Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yaşan, “Etin buzdolabında birkaç gün dinlendirilmesi, ardından ızgara veya haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleriyle hazırlanması daha uygun olacaktır” dedi.

SAĞLIK 16.06.2024, 18:57 16.06.2024, 19:10 Melina Ay
Uzman doktor açıkladı: Bayramda et nasıl pişirilmeli?

Uzm. Dr. Yaşan, Kurban Bayramı'nda kesilen etin hemen tüketilmemesi gerektiğini vurguladı. Yeni kesilen kurban etinin sert olacağını söyleyen Yaşan, pişirme ve sindirimde zorluklar yaratabileceğine dikkat çekti. Yaşan, “Özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıkları olan kişilere, kurban etini hemen tüketmemelerini tavsiye ediyoruz. Etin buzdolabında birkaç gün dinlendirilmesi, ardından ızgara veya haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleriyle hazırlanması daha uygun olacaktır” diye konuştu.

Bayram süresince, bazı hastalıklara sahip olan bireyleri bilhassa dikkatli olması konusunda uyaran Yaşan, “Bayram süresince hazırlanan yemeklerin çoğunluğu et ve şerbetli tatlılardan oluşmaktadır. Bu durum, özellikle hipertansiyon, yüksek kolesterol, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi hastalıklara sahip kişiler için risk teşkil edebilir. Dolayısıyla, bu kişilerin bayram boyunca önerilere daha fazla özen göstermesi önemlidir. Kolesterol, insan vücudu için hayati bir moleküldür. Hücre zarının akışkanlığını, kararlılığını, bütünlüğünü ve geçirgenliğini sağlayan yapısal işlevlere katkıda bulunur” ifadelerine yer verdi.

“Kan kolesterolü belli seviyede olmalı”

Kolesterolün bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde de rol oynadığını belirten Yaşan, “Günlük ihtiyacımız olan kolesterolün yüzde 60'ı vücudumuz tarafından sentezlenir, bu miktar yaklaşık 700 mg'dır. Kalan kolesterol ise beslenme yoluyla alınır. Ancak, yüksek kan kolesterol seviyeleri ateroskleroz ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, kan kolesterol seviyelerini belirli bir düzeyde tutmak veya dengelemek, pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olur” şeklinde yoktu.

Kolesterol problemi olanlar ne kadar et tüketmeli?

Diyetteki kolesterolün en büyük kaynağının kırmızı et olduğunu belirten Yaşan, “Kırmızı et ve sağlık üzerindeki etkileri hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Bu araştırmalar, porsiyon kontrolü sağlandığında kırmızı et tüketiminin diyabet ve kalp-damar hastalıkları üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını ortaya koyuyor. Kırmızı etin zararlı etkileri, içeriğindeki kolesterolden ziyade trimetilamin N-oksit gibi diğer maddelerden kaynaklanmaktadır. Yağsız dana eti, görünür yağları temizlenip, uygun pişirme yöntemleri kullanıldığında, kolesterol ve kalp hastalığı olan kişiler tarafından da haftada 350-500 gram arasında tüketilebilir. Etleri yağda kızartmak yerine ızgara, haşlama veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (0)