TURKOVAC geliştiricisi duyurdu: Koruyuculuk yüzde 100!

Türkiye’nin yerli aşısı TURKOVAC’a ilişkin konuşan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, geliştirme çalışmalarının aşı verimliliğini artıracağını kaydederek, “TURKOVAC’ın yüzde 100 oranında koruyuculuğu bulunduğunu biliyoruz.” şeklinde konuştu.

SAĞLIK 24.12.2021, 19:34 24.12.2021, 20:49 Kaya
TURKOVAC geliştiricisi duyurdu: Koruyuculuk yüzde 100!

Dünyada halihazırda Almanya’nın BioNTech, Hindistan’ın Covaxin, Fransa’nın Sanofi, Hollanda’nın Johnson and Johnson, Çin’in Sinovac, İngiltere’nin AstraZeneca, Rusya’nın Sputnik V, EpiVacCorona, CoviVac ve ABD’nin Moderna aşıları kullanılıyor. Türkiye’de kendi aşısı olan TURKOVAC’ın ilk sevkiyatını gerçekleştirdi.

Aşının mimarlarıysa bütün üretim sürecini Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği EKMUD’un düzenlediği çevrim içi toplantıda paylaştı.

Mart ayının sonunda virüs izole edildi

TURKOVAC’ın geliştiricisi olan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, 11 Mart 2020 tarihinde ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından çalışmalara başladıklarını söyleyerek ay sonunda virüsü izole ettiklerini kaydetti.

Virüsün çok hızlı bir şekilde izole edildiğini ve preklinik çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlandığını kaydeden Özdarendeli, bu dönemde, sanayi, üniversite ve kamu iş birliğinin büyük bir önemi olduğunu ve üç paydaş olmaksızın bu çalışmaların belirli yerlere gelemeyeceğini söyledi.

“Çalışmalar sürüyor”

TURKOVAC’ın acil kullanım onayını almasının ardından çalışmaların sürdüğünü kaydeden Özdarendeli, “Seri üretime ilişkin proses geliştirmeleri, verim arttırmaları sürecek. Faz-3 çalışmaları bir yandan sürüyor, rapel dozları da devam ediyor. Öte yandan kullanırken aynı zamanda bu araştırmalar da sürecek.” dedi.

“Turkovac’ın yüzde 100 oranında koruyuculuğu bulunduğunu biliyoruz”

Aşının etkinliğiyle bundan sonraki hatırlatma dozlarının TURKOVAC ile yapılıp yapılmayacağına dair soruları da yanıtlayan Özdarendeli, “Omicron’a karşı bilmiyoruz fakat Alfa ve Delta’da antikor titrelerinde düşüş yaşansa dahi, aynı zamanda transgenik farelerde ve deney hayvanlarında deneme yaptığımızda TURKOVAC’ın yüzde 100 oranında koruyuculuğu olduğunu biliyoruz. Omicron konusunda henüz bir bilgimiz yok çünkü izole edip çalışmalarına başlamadık.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
-5
parçalı bulutlu