Türk profesör: Biri yüzünüze öksürebilir, maske takın!

Türk bilim insanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, yeni tip koronavirüsten (Covid-19) korunmak için dışarı çıkan herkesin maske takması gerektiğini kaydederek, "Japonya'da yapılan bir takım çalışmalar var. Virüsün konuşma sırasında da geçtiğine dair. Bu oran yüzünüze karşı hapşırıp öksürürse daha yüksek ama bu da bir tehlike teşkil ediyor. Bu yüzden dışarı çıkmak zorunda kalan herkesin maske takması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 30.03.2020, 12:13 30.03.2020, 12:20
Türk profesör: Biri yüzünüze öksürebilir, maske takın!

Türk bilim insanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında maske takılıp takılmaması gerektiğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Prof. Dr. Unutmaz, "Maske konusunu biraz açmak lazım. Maskeler kişiyi çok koruyan bir yapı değil. Ama biraz da olsa koruma özelliği var. Bazı maskelerin koruma özelliği daha fazla. Mesela N-95 gibi. Bunlar direk olarak virüse karşı etkili maskeler. Sağlık görevlilerinin dışındakilerin maske takması tavsiye edilmiyordu." dedi.

"Herkesi potansiyel virüs taşıyıcısı olarak görmemiz lazım"

Artık durumun değiştiğine dikkat çeken Prof. Dr. Unutmaz, "Sağlık Bakanı da geçen gün söyledi. Şu anda herkesi potansiyel virüs taşıyıcısı olarak görmemiz lazım. Aramızda semptomları göstermeyen ancak virüsü taşıyan insanların sayısında da ciddi bir artış söz konusu." ifadelerini kullandı. 

"Konuşmada bile ağzımızdan küçük su parçacıkları çıkıyor"

Prof. Dr. Unutmaz, Doğu Asya'da maske kullanımının çok yaygın olduğunu belirterek, "Oralarda virüsün yayılma hızı oldukça düşük. Maske kullanılmasının bunda etkili olduğu düşünülüyor. Cerrahi maske kullananlarda semptomlar yoksa virüsü taşıyorsa, karşısındaki kişiye virüsü bulaştırmamış oluyor. Konuşmada bile ağzımızdan küçük su parçacıkları çıkıyor. Bunlar üzerinden virüs bulaşabilir." diye konuştu.

"Dışarı çıkmak zorunda kalan herkesin maske takması gerekiyor"

Japonya'da yapılan bazı çalışmaların koronavirüsün konuşma sırasında da geçtiğini gösterdiğini aktaran Prof. Dr. Durmaz, "Bu oran yüzünüze karşı hapşırıp öksürürse daha yüksek ama bu da bir tehlike teşkil ediyor. Bu yüzden dışarı çıkmak zorunda kalan herkesin maske takması gerekiyor. Buradaki amaç karşısındakini korumak. Bu yayılmayı yüzde 40 bile azaltsanız bu çok önemli bir rakam." açıklamasını yaptı. 

"Sağlık personeli için yeterince maske olması lazım"

Prof. Dr. Unutmaz, birinci önceliğin sağlık personelinin korunması olduğunu kaydederek, "Onlara yeterince maske olması lazım. Çekoslovakya'da bu konuda çok büyük bir önlem aldı. Yaklaşık 10 milyon maske dağıttı." dedi.
 

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu