Trump'tan koronavirüs hamlesi! Acil durum onayı verdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, ülkesinde de etkisini gösteren yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı plazma tedavisine acil durum onayı verdi. 

SAĞLIK 24.08.2020, 09:14 24.08.2020, 09:16
Trump'tan koronavirüs hamlesi! Acil durum onayı verdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı uygulanan plazma tedavisinin bütün ülkede kullanılması amacıyla harekete geçti. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Trump, Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında, söz konusu tedavinin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları için umut olabileceğini ifade etti.

Trump, önceden yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan ve iyileşen kişilere "plazma bağışında bulunmaları" için çağrı yaparak, her plazmanın bir insan hayatını kurtaracağına dikkat çekti. 

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı kullanılan plazma tedavisini "önemli bir başarı" olarak nitelendiren Trump, söz konusu yöntemle milyonlarca vakanın tedavi edilebileceğini söyledi. 

Trump, kısa bir süre içerisinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısına ilişkin müjde vereceklerini belirtti. 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Direktörü Stephen Hahn, plazma tedavisinin kritik olduğunu ve çok daha fazla hastanın iyileşebileceğini kaydederek, söz konusu tedaviye ilişkin yapılması gereken bazı şeyler olduğunu ifade etti. 

Diğer yandan, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yetkilisi Scott Gottlieb, plazma tedavisinin bazı bölgelerde kullanıldığını, fakat yeni kararla birlikte ülke genelinde kullanılabileceğini söyledi. 

Önceden yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan ve iyileşen insanlara ait kanların "plazma" ismi verilen sıvısında antikorların geliştiği ve söz konusu antikorların bu tedavide kullanıldığı biliniyor. Yoğun bakım servisinde yatan hastaların sağlığına kavuşmasında plazma tedavisinin etkili olduğu ifade ediliyor. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısı 180.000'i geçti. 

Yorumlar (0)
15
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur