Süt alırken dikkat!

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli, "Çiğ süt satışına ilişkin tebliğde uygun şartlar belli. Uygun koşullarda 'hastalıktan ari' belgesi olan çiftliklerden elde edilen takip edilebilir sütlerin satışı uygun. Dışarıdan süt alacak vatandaşların hastalıktan ari işletme sertifikasyon belgesini teyit etmesi, doğal veya organik sütlerde ise organik belgesinin kontrolü önemli." diyerek uyarıda bulundu.

SAĞLIK 31.10.2019, 11:49
Süt alırken dikkat!

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli, çiğ süt satışına ilişkin tebliğde uygun koşulların belli olduğunu dikkat çekerek, "Uygun koşullarda 'hastalıktan ari' belgesi olan çiftliklerden elde edilen takip edilebilir sütlerin satışı uygun." ifadesini kullandı. 

Şireli, çiğ süt satışının dikkati çeken bir düzeye ulaştığını bildirdi. Sağlığa uygun olmayan şartlarda üretilen sütlerin büyük risk teşkli ettiğini kaydeden Şireli, uygun şartlarda satılmayan çiğ sütlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çekti.

"Sağlık açısından risk oluşturuyor"

Şireli, çiğ sütün uygun koşullar altında satılabileceğini vurgulayarak, "Çiğ süt satışına ilişkin tebliğde uygun şartlar belli. Uygun koşullarda 'hastalıktan ari' belgesi olan çiftliklerden elde edilen takip edilebilir sütlerin satışı uygun. Bunun dışında marketlerde gördüğünüz, kullanılmış ambalajlar içinde buna benzer sütlerin son derece riskli olabileceği vatandaşlarımız tarafından bilinmeli. Vatandaşlarımız satışı serbestmiş gibi sokak sütlerine yöneldi. Bu sütlerin birçoğu, denetim olmadığı için sağlık açısından risk oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

"Organik belgesinin kontrolü önemli"

Dışarıdan süt alacak vatandaşlara uyarılarda bulunan Şireli, "Dışarıdan süt alacak vatandaşların hastalıktan ari işletme sertifikasyon belgesini teyit etmesi, doğal veya organik sütlerde ise organik belgesinin kontrolü önemli." dedi. 

Şireli, vatandaşların kontrolü ve denetimi yapılmış ürünlere yönelmesi durumunda hem halk sağlığı açısından hem de ülkenin tarım ve hayvancılığı açısından son derece iyi sonuçlar alınacağını bildirdi. 

"72 santigrat derecenin üzerine çıkarılmalı"

Dışarıdan alınan çiğ sütlerin ısıtılarak 72 santigrat derecenin üzerine çıkarılmasının yararlı olacağını ifade eden Şireli, bu şekilde bile etkisiz hale gelmeyen mikroorganizmaların olduğunu söyledi.

Şireli, süt ve süt ürünlerinin güvenli tüketimi için ambalajlamanın önemli olduğuna dikkat çekerek, ambalajın hem tüketici sağlığını korumak hem de tüketiciye bilgi vermek gibi önemli işlevleri yerine getirdiğini aktardı. 

Yorumlar (0)
21
açık