Sıcaktan bunalıp klima açarak uyuyanlar dikkat! Uzman doktor uyardı!

Bunaltıcı sıcakların başlamasıyla birlikte vatandaşlar çözümü klima açıp uyuyarak buldu. Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk gece uyurken klima açan vatandaşlara, “Sıcaklık 19 derecenin altına düştüğünde veya 22 derecenin üzerine çıktığında uyku kalitesi olumsuz yönde etkilenir. Uyku öncesi klimanın bir süre çalıştırılarak odanın serinletilmesini ve kapatıldıktan sonra uykuya geçilmesi gerekir” dedi.

SAĞLIK 20.06.2024, 20:00 20.06.2024, 20:16 Melina Ay
Sıcaktan bunalıp klima açarak uyuyanlar dikkat! Uzman doktor uyardı!

Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklıklarından dolayı vatandaşlar, serinlemek amacıyla evlerine klima taktırmayı tercih ediyor. Dolayısıyla uzmanlardan da geceleri klima kullanarak uyuyanlara uyarı geldi. Prof. Dr. Levent Öztürk, mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıkların uyku sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ifade etti. Öztürk, uyku sağlığının hava sıcaklığıyla yakından ilişkili olduğunu belirterek, “İdeal uyku ortamı sıcaklığı 19-22 derece arasında olmalıdır. Sıcaklık 19 derecenin altına düştüğünde veya 22 derecenin üzerine çıktığında uyku kalitesi olumsuz yönde etkilenir” diye konuştu.

Uyku sağlığı açısından kaç derecede çalıştırılmalı?

Öztürk, sıcak havalardan korunmak ve serinlemek amacıyla klima kullanımının yaygınlaştığını belirterek, klimaların doğru kullanımı konusunda uyarılarda bulundu. Öztürk, özellikle yatak odalarındaki klimaların 16-17 derecelerde değil, en az 20 derece civarında ayarlanmasının uyku sağlığı açısından daha uygun olacağını ifade etti. Ayrıca, yatak odasında klima bulundurmak yerine, diğer odalardaki klimalardan dolaylı olarak faydalanmanın daha sağlıklı olacağını belirtti. Açık klimaya karşı uyumanın birçok sağlık sorununa yol açabileceğine dikkat çeken Öztürk, bu yaz sıcağında vatandaşların hasta olma riskinin bulunduğunu vurguladı.

Oda serinletildikten sonra kapatılmalı

Klima filtrelerinin yeterince temizlenmemesi durumunda mikrop kapma riski bulunduğuna dikkat çeken Öztürk, aşırı soğuğa maruz kalmanın enfeksiyon hastalıklarına yol açabildiğini söyledi. Yakalanabilecek hastalıkları detaylandıran Öztürk, Kas ve eklem rahatsızlıkları, adale krampları, boyun ve omuz tutulmaları gibi sorunların ortaya çıkabileceğine dikkat çekti. Öztürk öte yandan ani sıcaklık düşüşlerinin kas spazmlarına neden olabileceğini de sözlerine ekledi. Bazı rahatsızlıkların başka hastalıkları da beraberinde getireceğini dile getiren Öztürk, bademcik iltihabı, boğaz enfeksiyonları ve hatta ciddi vakalarda zatürrenin yaşanabileceğini aktardı. Öztürk son olarak, uyku öncesinde klimanın bir süre çalıştırılarak odanın serinletilmesini ve ardından kapatılarak uyunmasını önerdi.

Yorumlar (0)