Sıcaklarda şekerli içecek içenler dikkat! Bu hastalığa yakalanabilirsiniz

Yaz aylarında sık tüketilen şekerli ve gazlı içeceklerin diyabet riski oluşturabileceğini açıklayan Memorial Kayseri Hastanesi Uzman Diyetisyen Betül Merd, “Sade maden suyuna meyveleri ezerek kendimiz tatlandırabiliriz” önerisinde bulundu.

SAĞLIK 21.06.2024, 17:48 Şeyda Gül
Sıcaklarda şekerli içecek içenler dikkat! Bu hastalığa yakalanabilirsiniz

Memorial Kayseri Hastanesi Uzman Diyetisyen Betül Merd, havaların iyice ısınmasıyla birlikte artan soğuk içecek artışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Su tüketiminin saatte 1 bardak olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Diyetisyen Merd, fazla terleyen kişilerin maden suyu ile mineral alabileceklerini söyledi.  Havaların ısınması ile birlikte çok fazla aldıkları sorulardan bir tanesinin de 'Yazın nasıl beslenmeliyiz?' olduğunu ifade eden Diyetisyen Merd, yazın havaların ısınmasından kaynaklı olarak terlendiğini ve terleme ile birlikte vücuttan su ve mineraller kaybolduğunu belirtti. Su tüketiminin çok önemli olduğunun altını çizen Diyetisyen Merd, bunun üzerine basarak durduklarını söyledi.

Fazla terleyen kişilere maden suyu önerisi

Her saat başına 1 bardak su önerdiklerinin altını çizen Diyetisyen Merd, zaten her saat başına bir bardak su içildiğinde günlük en az 12 bardak su içilmiş olduğunu ve bunun da 2,5 litreye denk geldiğini belirtti. Daha fazla ter kaybeden kişilere ise maden suyu önerdiklerini anlatan Diyetisyen Merd , “Çünkü orada da bir mineral kaybı oluyor. Kişi kendini sporla destekliyorsa aynı şekilde hem havanın sıcaklığı hem sporun etkisi ile birlikte daha fazla su ve mineral kaybı oluyor. Hem su hem de maden suyu ile birlikte desteklenmeli diyoruz” ifadelerini kullandı.

Antioksidan kapasitesi yüksek meyveler tüketebiliriz

Meyve tüketerek hem lif hem de sıvı ihtiyacının giderilebileceğini söyleyen Diyetisyen Merd, diğer yandan da meyve tüketiminin çok önemli olduğuna dikkati çekti. “Hem lif almış oluyoruz hem de yine oradan da sıvıları almış oluyoruz. Antioksidan kapasitesi yüksek meyveler tüketebiliriz” diyen Diyetisyen Merd, çünkü bu dönemde alerjik etkilerin artmış durumda olduğunu vurguladı. Polenle ilgili ve bahar alerjilerinin arttığı bir durumda antioksidan kapasitesi yüksek olan meyveleri tüketmenin çok sağlıklı olduğunu ifade eden Diyetisyen Merd, “Antioksidan kapasitesi yüksek olan meyveler de kırmızı meyvelerdir. Üzüme yer verilebilir. Mevsimde çıkan meyvelerden çilek tüketimi artırılabilir. Havalar ısındıkça fiyatında da düşüş olacağı için karpuz tüketilebilir” dedi.

Gazlı ve şekerli içeceklere dikkat edilmeli

Gazlı ve şekerli içeceklerin tüketilmesinin diyabet riski oluşturabileceğini söyleyen Diyetisyen Merd, gazlı ve şekerli içeceklere olan tüketimin de havaların ısınması ile birlikte artmış durumda olduğunu dile getirdi. “Bunlara dikkat edilmeli çünkü bunlar da diyabet riski oluşturabiliyor. Kendimiz tatlandırabiliriz” diyen Diyetisyen Merd, meyveleri ezerek sade bir maden suyu ile birleştirip meyveli hale getirebileceklerini kaydetti. Diyetisyen Merd, “Fakat içerisine şeker girmiş meyveli ve gazlı içeceklerden uzak durmamız lazım” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)