Şekerli içecekler kanser yapıyor

Fransız bilim adamlarının şekerli içecekler üzerinde yaptığı araştırma, günde fazladan 100 mililitre şekerli içeceğin, kansere yakalanma riskini yüzde 18 artırdığını ortaya koydu.

Şekerli içecekler kanser yapıyor

Meyve suyu ve gazlı meşrubatlar gibi şekerli içeceklerin, kanser riskini artırabileceği ortaya çıktı.

BBC'de yer alan habere göre, Sorbonne Üniversitesi'nden Fransız bilim insanlarının yaptığı çalışma, günde fazladan 100 mililitre şekerli içecek -yani haftada iki kutu- tüketmenin, kansere yakalanma riskini yüzde 18 artırdığını ortaya koydu.

Meyveli süt de dâhil

Çalışma çerçevesinde yüzde 5'den fazla şeker içeren meyve suyu, meşrubat, meyveli süt, enerji içecekleri, şekerli çay ya da kahve, kanser riskini artıran gruba dahil edildi. 

Bilim adamlarının, 100 binden fazla kişiyi 5 yıl boyunca takip ettiği çalışmada, günde fazladan 100 mililitre şekerli içecek tüketenlerde, kansere yakalanma riskinin yüzde 18 arttığı gözlendi. Bunun 5 yıllık süreçte her bin kişide 26 kanser vakasına tekabül ettiği vurgulandı.

En çok meme kanseri

Çalışma boyunca gözlenen 2 bin 193 kanser vakasından 693'ünün meme, 291'inin prostat, 166'sının kolorektal kanserler olduğu açıklandı. 

Tatlandırıcının sonucu şaşırttı

Araştırmada diğer taraftan, tatlandırıcı kullanılan diyet içeceklerle kanser arasında benzer bir ilişki belirlenemedi.  

Uzmanlar, şekerli içeceklerin kanser riskini artırmasının sebebinin kan şekeri düzeylerinin artması olabileceğini bildirirken, bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiği vurgulandı. 

Teesside Üniversitesi'nden Dr. Amelia Lake ise şu değerlendirmeyi yaptı:
"Bu çalışma, şeker ve kanser hakkında kesin bir neden sonuç ilişkisi kurmasa da bugün şeker alımını azaltmaya dönük çabanın önemine ilişkin ayrıntılı resme katkıda bulunuyor."

Araştırmaya ilişkin tüm ayrıntılar British Medical Journal dergisinde yayımlandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 10:34

Hülya İlgin

1993 yılında Antalya’da doğdu. İlkokul ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümünden mezun oldu. Bir GSM operatörü şirketinde birim şefi olarak görev yaptı. 2019 yılı şubat ayından beri Habernediyor.com’da editör olarak çalışıyor.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER