Sahte bal nasıl anlaşılır?

Uzmanlar, sahte balın "renginden, kokusundan ya da kıvamından" anlaşılamayacağını bildirdi. Sahte bal ile gerçek balın sadece laboratuvarda anlaşılabileceği belirtildi.

SAĞLIK 03.02.2020, 11:26
Sahte bal nasıl anlaşılır?

Uzmanlar, sahte balın yalnızca laboratuvar ortamında yapılacak analizlerle tespit edilebileceği uyarısında bulundu.

"Balın sahte olduğu nasıl anlaşılır?" sorusuna cevap veren uzmanlar, bal konusunda doğru bilinen yanlışları anlattı.

İstanbul Bal Üreticileri Birliği Başkanı Yalçın Sezer, gerçek balın renginden, kokusundan ya da kıvamından anlaşılamayacağını, tağşişin ancak laboratuvarda yapılacak analizlerle ortaya çıkabileceğini belirtti.

Balın birçok çeşidinin bulunduğunu, "çam" balı, "kestane" balı gibi her balın içeriğindeki nektar türünün yoğunluğuna göre adlandırıldığını belirten Sezer, "Mesela dünya üzerinde çok nam salmış 'Manuka Balı' diye isimlendirilen bir medikal bal bulunmakta. Bunun yaklaşık 250 gramı 80 avroya satılıyor. Oysa ülkemizde kestane, meşe, maydanoz balı gibi balların antioksidan içeriği açısından Manuka balından çok daha kıymetli ballar olduğu açıkça ortaya konulmuştur." dedi.

Türkiye'nin arılı kovan sayısı bakımından dünyada Çin'den sonra ikinci sırada bulunduğunu aktaran Sezer, "Üretim noktasında da dünya üzerinde zaman zaman ikinci, zaman zaman yedinci sıralara denk düşüyoruz. Ülkemiz coğrafi yapısı ve iklimsel özellikleri bakımından bal üretmeye çok uygun bir yerdir. Geçen yıl bal üretimimiz 110 bin tondu." ifadesini kullandı.

"Arısız bal üretilebiliyor"

Sahte balın çeşitli yollarla kolayca üretildiğini söyleyen A&T Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürü Yüksek Kimyager Mehtap Keskin Evcimen, "Örneğin fruktoz-glukoz şurubu gibi şeker şuruplarına, bal aroması, enzimler, renklendiriciler katılarak 'arısız bal' üretilebiliyor. Balın kalite kriterlerini, fiziksel ve kimyasal özelliklerini anlayabileceğimiz bütün testleri yapıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Gerçek bal nasıl anlaşılır?

Tüketicilerin analiz yaptırmadan balın sahte veya gerçek olduğu kanaatine varılamayacağını belirten Evcimen, "Tüketicinin gerçek bal ve sahte bal arasındaki farkı anlaması tadından, kokusundan, görünüşünden, kıvamından mümkün değil. Bu ancak gıda kontrol laboratuvarlarındaki gelişmiş analizlerle mümkündür." diye konuştu.

"Kristalize olan bal 'kesinlikle sahtedir' diyemeyiz"

Balın yapısında yüzde 80 oranında şeker bulunduğuna işaret eden Evcimen, "Yapısındaki şekerin zamanla doygunluğa ulaşıp içindeki sudan ayrılıp küçük kristaller şeklinde çökmesine 'kristalizasyon' ya da 'şekerlenme' diyoruz. Bu balda oluşabilecek çok doğal bir süreç. Kristalize olan bal 'kesinlikle sahtedir' diyemeyiz, fakat kristalize olan bala 'gerçek baldır' da diyemeyiz. Akışkan bala da 'gerçek ya da sahte bal' diyemeyiz. Bu bir gösterge değildir." dedi.

"Çok düşük fiyata gerçek bal satın almanız mümkün değil"

Gerçek balın fiyatının pahalı olduğunu anımsatan Evcimen, "Çok düşük fiyata gerçek bal satın almanız mümkün değil, çünkü bal, arıların bitkilerden elde ettiği zahmetli bir iş. Dolayısıyla şeker şurubunun tatlandırılıp, aromalandırılıp satılmasıyla gerçek bal arasında tabii ki fiyat farkı var. Bir de şöyle bir durum var. Arı kovanlarının önüne şeker şurubu ya da şeker konulabiliyor. Burada yine bal arılara ürettiriliyor ama gerçek bal değil yine. Çünkü çiçeklerden gelen nektarları içermiyor. Buna da 'sahte bal' diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu