Sağlık Bakanlığından vatandaşlara grip uyarısı!

Sağlık Bakanlığı, vatandaşların grip için acil yerine öncelikle aile başvurmaları gerektiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, gripten kaçınmak için gerekenler sıralandı.

SAĞLIK 06.01.2020, 15:05 13.01.2020, 13:09
Sağlık Bakanlığından vatandaşlara grip uyarısı!

Kuzey yarım küre ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de grip vakalarının ocak ayından itibaren attığı, martta ise düşüşe geçtiği kaydedildi. Açıklamada, Türkiye'de hala influenza A (H1N1) ve influenza B virüslerinin dolaştığı belirtildi.

Açıklamada, "Üst solunum yolu şikayetleriyle başvuru yapan hastalardan eylülden bu yana alınan numunelerde, influenza virüsü tespit edilenlerin oranı yaklaşık yüzde 15'dir. Ayrıca başta rhinovirüs ve parainfluenza virüs olmak üzere benzer hastalık tablolarına neden olabilen diğer virüslerin de etkin olduğu görülmektedir" denildi.

"Olağanüstü bir durum yok"

Geçen yıl küresel bir salgın olan H1N1 virüsünün, "domuz gribi" olarak tanımlanmadığı ve mevsimsel grip ajanları arasında bulunduğu kaydedilen açıklamada, "Bu yıl saptanan virüs tipleri ve pozitiflik oranlarında olağanüstü bir durum söz konusu değildir. Öte yandan üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimsel artışı geçen yıllarla benzer oranda seyrettiği halde, ülke genelinde acil servislere başvurularda artış görülmektedir. Kasım ve aralık aylarında acil servislere başvuru sayıları, geçen yılın aynı dönemine oranla değerlendirildiğinde yaklaşık yüzde 10'luk bir artış tespit edilmiştir. Grip ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarında vatandaşlarımızın öncelikle acil servislere değil, aile hekimine müracaat etmesi gerekmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, risk grubunda yer alan kişilerin, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalmaması gerektiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu