Sağlık Bakanlığından "koronavirüs" broşürü

Sağlık Bakanlığı koronavirüsten korunma yollarını anlatan broşür hazırladı. En önemli öneri ellerin sıkça yıkanması.

SAĞLIK 04.02.2020, 13:18
Sağlık Bakanlığından "koronavirüs" broşürü

Sağlık Bakanlığı, Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve sadece Çin'de 425 kişiin hayatını kaybetmesine neden olan öldürücü "yeni tip koronavirüsten (2019-nCoV)" korunma yollarını içeren afiş ve broşür hazırladı.

En önemli tedbir: El yıkamak

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan broşürde, virüsten korunmak için öncelikle öksürük ve hapşırık sonrası, yemek hazırlamadan önce ve hazırladıktan sonra, yemek yemeden önce, tuvalete girerken ve çıkınca, canlı ve ölü hayvanlarla temas sonrasında mutlaka ellerin yıkanması uyarısında bulunuldu.

Yıkama işleminin en az 20 saniye sürmesi, su ve sabunun olmaması durumunda alkol bazlı el antiseptik kullanılması tavsiye edildi.

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) enfeksiyonunun, influenza virüsünün sebep olduğu griple karıştırılmaması gerektiğine vurgu yapılan broşürde, diğer öneriler şu şekilde sıralandı:

"Öksürme ve hapşırma sırasında burun ve ağzınızı tek kullanımlık kağıt mendille örtün. Kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanın. Mendili derhal çöp kutusuna atın, ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomları olan kişiler ile 1 metreden yakın temastan kaçının. Ateşiniz varsa veya öksürüyorsanız seyahatinizi erteleyiniz. Son 14 gün içinde Çin başta olmak üzere koronavirüs görülen ülkeden geldiyseniz, ateşiniz varsa, öksürüyorsanız ve nefes almada zorluk çekiyorsanız maske takarak sağlık kurumuna başvurun ve hekiminize son seyahatiniz hakkında bilgi verin."

Yorumlar (0)
23
açık