Sağlık Bakanlığı'ndan tüm ülkeye "çok acele" yazı!

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi'nde 8 hastadan birinin anestezi ilacı sebebiyle yaşamını yitirdiği iddiaları sonrası 81 ilin sağlık müdürlüğüne "çok acele" ibareli yazı yolladı ve ilacın kullanımının durdurulması talimatını verdi.

SAĞLIK 13.01.2020, 14:25
Sağlık Bakanlığı'ndan tüm ülkeye "çok acele" yazı!

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), "Dormofol" isimli ilaca satış blokajı getirerek geri çekme kararı aldı. Kurum Başkanı Hakkı Gürsöz tarafından 9 Ocak günü il sağlık müdürlüklerine gönderilen "çok acele" ibareli yazıda, "Dormofol yüzde 1 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampul" ve "Dormofol yüzde 2 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampul" adlı ürüne satış blokajı uygulandığı belirtildi.

Adı geçen ürünlere geri çekme işleminin de uygulandığı belirtilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Satış blokajı ve geri çekme işlemi uygulanan partilere ait listeler ekte yer almakta olup, geri çekme işlemi uygulanan partilerin kullanımının durdurularak ivedilikle iade işlemlerinin yapılması gerektiği, analiz süreci devam eden satış blokajı uygulanmış partilerin ise ivedilikle kullanımdan çekilerek nihai karar verilinceye kadar karantina altında tutulması gerektiği hususunun ilinizde bulunan ve ilgili ürünleri bulundurabilecek tüm sağlık kurum-kuruluşlarına duyurulması, ayrıca kurumumuz resmi internet sitesinde yapılan bu doğrultudaki duyuruların titizlikle takip edilmesinin önem arz ettiği hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim."

"Bu yazı kliniklere, hastanelere iletildi, oralarda da uygulamasında durdurulmaya gidilmiş durumda" diyen Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin ise, "Sadece hastane alımları içerisinde gerçekleşebiliyor. Serbest eczanelerde bulunabilen veya temin edilip, hastalara iletilebilen bir ürün değil. Bakanlığın toplatılma kararı, tüm hastanelere ulaştırıldı. Olayla ilgili araştırma devam ediyor. O etken maddeye mi bağlı, yoksa sadece o sınıfa ilişkin genel bir şey mi var araştırmalar yapılıyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu