Sadece yüze bakarak hastalık teşhisi yolunda önemli bir adım atıldı

İnsanların yüzünün sıcaklığını ölçerek onların sağlık durumu ve yaşlanma hızını tespit eden yapay zekaya dayanan bir teknoloji geliştirildi. Sistemle birlikte çeşitli hastalıklarda erken teşhis konulması imkanı sunması bekleniyor.

SAĞLIK 08.07.2024, 10:52 Şeyda Gül
Sadece yüze bakarak hastalık teşhisi yolunda önemli bir adım atıldı

Bilim insanları, yapay zeka destekli yeni bir projenin üzerinde çalışıyor. Yüzün çeşitli bölgelerindeki sıcaklık değişimiyle hastalıklar arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak adına bir çalışma yürüten bilim insanları, yaklaşık 2 bin 800 Çinli katılımcının yüzünün termal fotoğrafını çekti. Bu görsellerde 54 nokta belirleyen çalışmacılar, yaşları 21'le 88 arasında değişen katılımcıların normal fotoğraflarında da 486 noktayı işaretleyen ekip bu sayede yüzler arasında daha iyi bir karşılaştırma yaptı. Daha sonra elde edilen bu termal verilerle eğitilen bir yapay zeka modeli elde eden çalışmacılar, farklı bölgelerdeki sıcaklıklara bakarak katılımcıların termal yaşını, tahmin edebiliyor. Böylece kişilerin sıcaklığına göre biyolojik yaşı ortaya çıkıyor.

Yüksek tansiyonun, sıcak yanaklarla kendini gösteriyor

Konuya ilişkin Cell Metabolism adlı hakemli dergide 2 Temmuz'da bir çalışma yayımlandı. Burun ve yanakların yaşlandıkça soğuduğu ifade edilen çalışmada, ThermoFace adı verilen yöntemin metabolik hastalıklardan muzdarip kişilerin göz çevresinin daha sıcak olduğu ifade edildi. Daha hızlı bir termal yaşlanma sergilediğini ortaya koyan çalışmayla birlikte yüksek tansiyonun, sıcak yanaklarla kendini gösterdiği saptandı. Bunların yanı sıra katılımcıların kan örneklerini de analiz eden ekip, göz ve yanak çevresindeki sıcaklık artışının çoğunlukla iltihaplanmayla bağlantılı olduğunu gözlemlediklerini ifade etti. Çalışmaya liderlik eden Jing-Dong Jackie Han, yaptığı açıklamada “Termal saat metabolik hastalıklarla çok güçlü bir şekilde ilişkili ve önceki yüz görüntüleme modelleri bu hastalıkları tahmin edememişti” ifadelerini kullandı.

Amacımız hastalıksız yaşlanmak

ThermoFace çeşitli testlere ve kan örneklerine gerek kalmadan, sadece yüz sıcaklığını ölçerek hastalıkları teşhis edebildiği kaydedilen çalışmaya ilişkin bilgi veren Han, yaşlanmanın doğal bir süreç olduğunu vurguladı. Ancak geliştirilen aracın sağlıklı yaşlanmayı destekleme ve insanların hastalıksız yaşamasına katkı sağlama potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Han, ekibinin bundan sonraki çalışmalarında uyku bozuklukları ve kalp hastalıklarını ThermoFace'le saptamaya çalışacağını dile getirdi. Han, “Yöntem henüz ilk aşamalarında fakat araştırmacılar erken teşhis yapabilecek bu uygulamanın bir gün hastanelerde kullanılacağını umuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)