Prof. Dr. Kara açıkladı: Bu yaz, geçen yaz gibi olmayacak!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Haziran ayında yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemlerinde bir miktar azalma yaşanacağını kaydederek, "Ama geçen yaz gibi bir yaz olacağını düşünmeyelim. Sahillerde geçen yaz gibi iç içe geçmek gibi bir şey olmayacak. Bir miktar rahatlamamız olacaktır sadece." ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 21.04.2020, 10:53
Prof. Dr. Kara açıkladı: Bu yaz, geçen yaz gibi olmayacak!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) bulaşıcılığı hususundaki yeni bilgilerin ışığında sosyal mesafe uyarılarını güncellediklerini ifade etti.

Prof. Dr. Kara, yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin bilgilerinin arttıkça bulaştırıcılığının biraz daha fazla olduğunu gördüklerini kaydederek, "O nedenle de bu 1 metre mesafe doğru; ama daha kısa süre tutmamız lazım. Bu da öksürmeden, hapşırmadan. 1 metreden kısa mesafede 2 dakika kadar karşınızdakiyle karşılaşırsanız riskin yüksek olduğunu söyleyelim. Aramızdaki mesafeyi 1 metrenin altına indirmeyelim ve dışarıdayken de maske takalım." diye konuştu. 

"Deniz ve havuz suyuyla bulaşmaz"

Prof. Dr. Kara, Haziran ayında yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemlerinde bir miktar azalma yaşanacağına dikkat çekerek, "Ama daha biz bu virüsün her şeyini görüp tam netleştirene kadar, gerçekten ısıdan, güneşten ne kadar etkileniyor, toplum içerisindeki yayılımı ne kadar, o anki vaka sayımız ne, bunu tam kesinleştirene kadar önümüzdeki dönemde de kurallarımızın büyük kısmına uyarak devam edeceğimizi söylememiz lazım. Deniz ve havuz suyuyla bulaşmaz, onu çok net olarak söyleyelim. Bugün hiç öyle bir bilgimiz yok, bulaşmasını da çok fazla beklemiyoruz." dedi. 

"Sahillerde geçen yaz gibi iç içe geçmek gibi bir şey olmayacak"

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) kanda çok fazla bulunmaması nedeniyle kan taşıyan sivrisinekler ile geçme ihtimali olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Kara, "Virüsün en azından sıcaktan etkilendiğini gösteren ilk veriler yayımlandı. Bulaşma sıcaklığını gösteren veriler daha önceden yayımlanmıştı. Sıcaklardan çok ciddi olmasa da bir miktar etkilenmesi mutlaka olacaktır. Ama bu yaz herkes tüm önlemlere bire bir devam edecek. Geçen yaz gibi bir yaz olacağını düşünmeyelim. Bu 'bitecek' anlamına gelmesin, öyle bir yanılgıya girmeyelim. Aktivitesi devam edecek; ama bulaştırıcılığı şu anki kadar olmayacak. Ama bunun anlamı şu; sahillerde geçen yaz gibi iç içe geçmek gibi bir şey olmayacak. Bir miktar rahatlamamız olacaktır sadece." açıklamasını yaptı. 

"2021 yılının Ocak ayında aşının ulaşılabilir olması bekleniyor"

Prof. Dr. Kara, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının yakın gelecekte mümkün görülmediğini kaydederek, "Ancak 2021 yılının Ocak ayında aşının ulaşılabilir olması bekleniyor. Bu yönde çok ciddi çalışmalar var; ama genel anlamda yaygın olarak uygulanabilirliği herhalde önümüzdeki bahar aylarını bulabilir. Ocak ayında bir aşı çıkarsa öncelikle riskin daha yüksek olduğu gruplarda, sonrasında genel bir gidişata bakarak virüs nasıl seyredecek ona göre bir karar vermek gerekecek." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu