Prim borcu olanlara müjde! Ücretsiz olacak

Borcu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan GSS yükümlüsü ve Bağ-Kur'lu vatandaşlar, 31 Aralık gününe kadar hastanelerden ücretsiz hizmet alabilecek.

SAĞLIK 30.09.2019, 09:42
Prim borcu olanlara müjde! Ücretsiz olacak

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 60 günden fazla prim borcu olan Bağ-Kur'lular (esnaf) veya Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödemeyen ya da borcu biriken vatandaşlar, normal şartlarda yasa gereği hastanelerden sağlık hizmeti alamıyordu. Bu vatandaşların mağduriyetlerini giderebilmek amacıyla 24 Mart günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yıl sonuna kadar süre tanındı.

Aileler de faydalanabilecek

Söz konusu sürenin bitmesine 3 ay kaldı. GSS veya Bağ-Kur prim borcu olanlar ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu eşi, anne-baba ve çocukları, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar ücretsiz olarak faydalanabilecek. Bu dönem içinde geçmiş dönem borçlarının olup olmadığına bakılmayacak.

Gelir testine girmek zorundalar

Sosyal güvenlik sisteminde köklü değişiklik yapan 5510 sayılı yasa ile 1 Ocak 2012 itibarıyla çalışmadığı veya emekli olmadığı için sigortası olmayanlar da otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alındı. GSS priminin aylık tutarı 76.75 TL lira. Bu primi ödeme gücü olmayanların, gelir testine girerek gelirini tespit ettirmesi gerekiyor. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelirin 2019 yılı için 852,80 TL’nin altında olup olmadığına bakılıyor.

Bu tutarın altında geliri olanların primini devlet karşılıyor. Geliri 852,80 TL’nin üzerinde olanlar ise aylık 76,75 TL prim, yani yıllık 920 lira ödüyor.

İtiraz hakkı kullanılabilir

Bazı vatandaşlar, son dönemde "GSS borç bilgilendirme" mesajları geldiğini belirtiyor. Borcunun olduğundan habersiz olan bu vatandaşlar, borcun hangi dönemde oluştuğunu araştırmak için itiraz hakkını kullanabilir. Bazen GSS primi ödemek zorunda olunmayan dönemlere (askerlik veya öğrencilik) ilişkin sehven borç çıkarılabiliyor. Bunun inceleme sonrası tespit edilmesi durumunda ise borçlar siliniyor. GSS prim borcuna itiraz, ikamet edilen yerdeki SGK birimlerine yapılabiliyor. 

Gelir testi için ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunulacak. GSS borcunun olup olmadığı e-Devlet’ten "Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama" başlığı altında sorgulanabilir. GSS borcu olup da bugüne kadar yapılandırmayanlar borç için gecikme cezası ve gecikme faizi ödeyecek.

Yeni mezunlar için 2 yıl muafiyet!

Yeni mezunlar için GSS’den faydalanma açısından 10 Şubat 2016’da yapılan değişiklikle 2 yıl boyunca prim muafiyeti getirildi. Yeni mezunlar, iş bulana kadar sağlık sigortasından faydalanabilecek ve hayata borç ile başlamayacaklar. Böylece, liseden mezun olan bir genç 20 yaşını, üniversiteden mezun olan bir genç ise 25 yaşını aşmadığı sürece bu muafiyetten faydalanabilecek. 

10 Şubat 2016 ve sonrasında lise veya üniversiteden mezun olan gençler için muafiyet otomatik olarak devreye giriyor. 2019 bahar döneminde mezun olan gençler için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) mezuniyet tarihi itibarıyla iki yıl muafiyet tanımlıyor. Böylece, yeni mezun gençler bir işe girmemeleri durumunda söz konusu tarihe kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Okumayan gençler ise 18 yaşına kadar ebeveynleri üzerinden sağlık hizmeti alırken, 18 yaşından itibaren kendileri GSS’ye girecek.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur